امیکرون وارد ایران شد – تجارتنیوز

به گزارش تجارتنیوز، اصغر عبدلی دانشیار گروه ویروسشناسی پاستور و فناور واکسن کرونای برکت از شناسایی اولین مورد ابتلا به اومیکرون در ایران خبر داد. عبدلی میگوید اولین ویروس کرونا با سویه جدید اومیکرون در کشور در یک آزمایشگاه فوق تخصصی ویروسشناسی زیر نظر او شناسایی شده است. گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت بیان کرد: بجز یک موردی که نتیجه آزمایش او بامداد امروز مثبت بود، چند مورد مشکوک نیز وجود دارد. وی افزود: تمام واکسن های استفاده شده در کشور، بر این سویه موثر هستند. کسانی که سه دُز واکسن دریافت کرده اند، ایمنی بیشتری دارند.

  • ماندن در خانه در زمان بیماری
  • سندرم حاد تنفسی خاورمیانه
  • بخور نیز می تواند به بهبود گلو درد کمک کند
  • ویروس چطور منتقل میشود
  • هنوز میزان مرگبار بودن سویه امیکرون مشخص نیست
  • ماسک را پایین تر از بینی تان نبرید
  • لختههای خونی و کلیهها

آیا نوع Omicron شدیدتر از سایر انواع COVID-19 است ؟ یافته های اولیه نشان می دهد که Omicron ممکن است شدت کمتری نسبت به نوع دلتا داشته باشد ، اما داده های بیشتری مورد نیاز است و WHO هشدار می دهد که نباید آن را به عنوان “خفیف” رد کرد. مطالعات در حال انجام است و این اطلاعات به محض در دسترس قرار گرفتن به روز خواهد شد. آیا نوع Omicron مسری تر است ؟ Omicron سریعتر از انواع دیگر گسترش می یابد . بر اساس اطلاعات موجود ، WHO معتقد است که احتمال دارد Omicron از نوع دلتا در جایی که انتقال COVID-19 در جامعه وجود دارد پیشی بگیرد.

این بیماری اغلب باعث ایجاد اختلال در تنفس نیز میشود. ویروس بیماری سارس از خفاشهای نعل اسبی و نوعی گربه به انسان انتقال یافته است. توانایی انتقال ویروس سارس از حیوان به انسان به دلیل ایجاد تغییرات ژنتیکی در ژنوم این ویروس ایجاد شده است، زیرا در حالت عادی ویروس موجود در این خفاشها قادر به آلوده کردن انسانها نیست. ذات الریه بیماری عفونت حاد ریوی است که معمولا به دنبال سارس در بدن فرد مبتلا بروز پیدا میکند.

بر اساس مطالعه جدیدی که در مجله معتبر پزشکی The Lancet منتشر شد، نوع بسیار مسری COVID-19 که برای اولین بار در انگلیس شناسایی شد ، بیماری شدیدتری در بیماران بستری ایجاد نمی کند. افراد درگیر این نوع ویروس، علائم بدتر یا افزایش خطر ابتلا به کووید طولانی تری را تجربه نمی کنند.

استفاده درست از ماسک طوری که هوا نتواند از لبههای آن وارد یا خارج شود اهمیت زیادی دارد. در تقریبا همه موارد، این بیماری با تب آغاز میشود. سرفه، درد عضلانی، خستگی و بیحالی از علائمی هستند که پس از تب در بیماران دیده میشوند. فقط یک سوم کسانی که سرفه میکنند، با سرفه خلط دفع مینمایند. نیمی از همه بیماران با گذشت زمان (حدود یک هفته پس از آغاز علائم)، دچار تنگینفس میشوند و برخی از همین بیماران هستند که شاید به بستری در بخش مراقبتهای ویژه نیاز داشته باشند.

دستان خود را بطور مرتب با آب و صابون بشوییم و یا با مواد ضدعفونیکننده الکی تمیز کنیم. بهداشت تنفسی را رعایت کرده و دهان و بینی را به هنگام عطسه و سرفه با آرنج یا دستمال بپوشانیم. فاصله ۱ متری را با سایرین در محیطهای عمومی رعایت کنیم. از لمس چشم، دهان و بینی خودداری کنیم. حدالامکان از بازدید بازارهای فروش حیوانات زنده و تماس مستقیم با حیواناتی مثل گربهها و سگهای ولگرد، جوندگان، پرندگان و خفاشها اجتناب کنیم. از مصرف محصولات دامی بصورت خام خودداری کنیم. در صورتیکه علائم بیماری را دارم چکار کنم؟

برای تقویت سیستم ایمنی بدن چه کاری می توانید انجام دهید؟ 1. سیگار نکشید: سیگار کشیدن باعث التهاب می شود، واکنش ایمنی بدن را کاهش می دهد و شما را مستعد ابتلا به عفونت می کند. 2. میوه و سبزیجات زیاد میل کنید: میوه و سبزیجات حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان، فیبر و ویتامین C هستند که احتمال بیمار شدن را کاهش می دهند. ویتامین C یک ویتامین و آنتی اکسیدان مهم است که بدن برای سلامتی و تقویت سیستم ایمنی بدن از آن استفاده می کند. کمبود آن منجر به نقص ایمنی و حساسیت بیشتر به عفونت می شود. ویتامین C با کمک به افزایش تولید سلولهای سفید خون بدن را در برابر عفونت محافظت می کند.

در سالهای گذشته رشد صنعت در مجموعه استان تهران نامتوازن بوده و وجود ۴۸ لکه صنعتی که معمولا ساماندهی نیز نشده اند بر مشکلات افزوده است. در برخی از این لکههای صنعتی نظارتها باید افزایش پیدا کند و از سوی دیگر قوانین سختگیرانهای که از قبل وجود داشته از جمله ممنوعیت استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران باید اصلاح شود. وی ادامه داد: سال ۱۳۴۶ ممنوعیت استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران در هیئت وزیران مصوب شد اما سوال این است که آیا از آن سال تاکنون صنعتی در استان تهران مستقر نشده است؟ هزاران صنعت مجاز و غیرمجاز در استان تهران مستقر شدهاند لذا نیاز است که این قانون اصلاح شود.