انتقاد رئیس کمیته ملی دمکراتهای آمریکا از خروج دولت ترامپ از برجام

در ادامۀ جلسه در روشنی فیصله جلسه عمومی پارلمان مبنی برعدم حضور دادستانی کل واظهارات آن با مطبوعات ، جلسۀ مشترکی اعضای کمیسیون عدلی وقضایی ، اصلاحات اداری ومبارزه با ارتشاء و فساداداری ، کمیسیون تفتیش مرکزی و کمیسیون مصئونیت حقوق وامتیازات وکلاء دایرگردیده مبنای قانونی صلاحیت پارلمان جهت استیضاح دادستانی کل و دلایل استیضاح آن به استناد مواد قانون اساسی و سایر قوانین نافذه افغانستان بررسی گردید .

از آنجایی که در آن موقعیت شناسایی “اسنایپر توی” غیرممکن بود، ارتش تصمیم گرفت کل گروه تروریستها را از بین ببرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی ان بی سی، وزارت دادگستری آمریکا در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ از شرکت اپل خواسته بود تا اطلاعات برخی کاربران را تسلیم کند. اوکراین از آمریکا خواسته تا حمایتهای امنیتی فوری از جمله تبادل اطلاعاتی را در دستور کار قرار دهد.

بر اساس اطلاعات منتشره از سوی دفتر مطبوعاتی سازمان پیمان امنیت جمعی، در این نامهها یادآوری شده که شورای امنیت جمعی این سازمان به درخواست رسمی “قاسم ژومارت توکایف” رئیس جمهوری قزاقستان که امنیت ملی این کشور را در معرض تهدید جدی دانسته و بر اساس بند دوم و چهارم پیمان امنیت جمعی، تصمیم به اعزام نیرو و امکانات نیروهای حافظ صلح به قزاقستان و آغاز عملیات حفاظت از صلح با هدف کمک به تثبیت اوضاع در این کشور گرفته است.

در ترکیب نیروهای حافظ صلح سازمان پیمان امنیت جمعی که فعلاً شامل ۲ هزار و ۵۰۰ نیرو است، نظامیان کشورهای عضو این سازمان: روسیه، بلاروس، ارمنستان، تاجیکستان و قرقیزستان حضور خواهند داشت. دقایقی پیش، دفتر مطبوعاتی دولت ارمنستان نیز اعلام کرد که “نیکول پاشینیان” نخست وزیر این کشور که در سال ۲۰۲۲ ریاست سازمان پیمان امنیت جمعی را برعهده دارد، طی مذاکراتی تلفنی با “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه، روند اوضاع کنونی در جمهوری قزاقستان را مورد بررسی قرار داد.

وزارت دفاع چین از مشارکت این کشور به همراه ایران در رزمایش نظامی آتی روسیه خبر داد. USIA یا آژانس اطلاعات ایالات متحده بزرگترین بنگاه رسمی و مستقلی بود که متولی کار فرهنگی در عرصة سیاست خارجی آمریکا محسوب میشد؛ با این همه، در سال 1999م. دولت آمریکا این آژانس را منحل و آن را در سایر زیربخشهای وزارت خارجه ادغام کرد و مهمترین دلیل این اقدام را پایان جنگ سرد و به سر آمدن تاریخ مصرف آن عنوان کرد.

رهبری بر این نکته اصرار دارند که نظام جمهوری اسلامی ایران نبایستی از موضع انقلابی خود کوتاه بیاید و در پایان نیز اشاره میکنند مخالف مذاکره با اروپائیان نیستند اما در خصوص آمریکا بهطور کامل با هر گونه مذاکرهای مخالف هستند. شهید حاج قاسم سلیمانی فرزند مکتبی جاودان است که پایان نخواهد داشت مگر با تحقق آرمانهای ایشان که همانا تحقق وحدت و یکپارچگی سرتاسر جهان اسلام و آزادسازی فلسطین، سرزمین واقعه اسراء و معراج نبی(ص) و مسجد مبارک الاقصی، نخستین قبله مسلمانان، دومین مسجد تاریخ اسلام و سومین حرم شریف در جهان اسلام است.

لذا در زمانی که عربها، رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسند، فلسطین به پایان رسیده است. به گزارش مهر به نقل از ریانووستی، اهالی شهر «کی یف» پایتخت اوکراین در یک تجمع اعتراضی از «ولادیمیر زلنسکی» رئیس جمهور این کشور خواستند تا از وقوع جنگ با روسیه جلوگیری کند. همزمان با افزایش نگرانیها از احتمال فروپاشی کامل اقتصاد افغانستان، سازمان ملل متحد، از تزریق هشت میلیارد دلار به اقتصاد کشور خبر میدهد.

این تعبیر بسیار زیبا نشان میدهد چرا جهان غرب و نظام سرمایهداری تا این اندازه کمر به مبارزه و مواجهه با جمهوری اسلامی بسته است. به گزارش ایلنا، سخنگوی وزارت خارجه چین شامگاه چهارشنبه به اظهارات نامزدهای انتخابات ریاستجمهوری آمریکا در نخستین مناظره که روز گذشته برگزار شد واکنش نشان داد.

درحالیکه وزارت خارجه روسیه همواره آمریکا را در بحران افغانستان سهیم دانسته است، رئیس جمهور این کشور از ادامه حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان اعلام حمایت کرد. اصل 78 “هر گونه تغییر در خطوط مرزی ممنوع است مگر اصلاحات جزیی با رعایت مصالح کشور، به شرط این که یک طرفه نباشد و به استقلال و تمامیت ارضی کشور لطمه نزدن و به تصویب چهار پنجم مجموع نمایندگان مجلس شورای اسلامی برسد.

«عمر بوشاح» معاون رئیس شورای دولت لیبی دو هقته پیش در جریان کنفرانس مطبوعاتی در طرابلس به تنش و نبود اعتماد میان احزاب و نیز مداخلات خارجی اشاره کرد و هشدار داد، شرایط موجود تمام روند سیاسی را تشدید خواهد کرد. از این روی، تصمیمگیری در نظام جمهوری اسلامی ایران و خطوط قرمزی که نهایتاً از طرف مقام معظم رهبری در زمینهی هستهای ابلاغ شده، از طریق سازوکارهای تمام و کمال مشورتی و مردمسالارانه اتخاذ شده است و «اجماع نخبگانی» در آن وجود دارد.

اما بعد از تحولاتی – که در ادامه به آن اشاره خواهد شد – رئیس سِنی پارلمان یعنی آقای «محمود المشهدانی» با آمبولانس به بیمارستان رفت و تبعا در جلسه پارلمان حضور نداشت.

این رئیس جمهور از این جایگاه سوء استفاده و تلاش میکند برتری کسب کند. اظهارنظرهای او بازتابنده مواضعی است که پیشتر توسط رئیس جمهورهایی اتخاذ می شد که در تلاش برای آماده سازی اقدام نظامی بوده اند، برای نمونه، علیه عراق.

رئیس جمهور پیشین آمریکا بار دیگر با انتقاد از رویکرد دولت بایدن درقبال ایران و توافق هسته ای گفت که روسیه، چین و ایران در حال سوءاستفاده از جو بایدن هستند. تصاویر ماهوارهای جدید نشان میدهد، روسیه در هفتههای اخیر همچنان به تقویت نیروهایش در شبه جزیره کریمه و در نزدیکی مرز با اوکراین ادامه داده است، در حالی که به آمریکا برای مذاکرات درباره تضمینهای امنیتی مورد نیازش فشار میآورد.

به گزارش گروه بینالملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سفارت روسیه در آمریکا نسبت به گزارش شبکه ان بی سی (NBC) در مورد حمایت نظامی واشنگتن از یگانهای اوکراینی که با نیروهای روسی در شبه جزیره کریمه میجنگند، ابراز نگرانی کرده است. خبرگزاری تسنیم: «کنت فرانک مکنزی» فرمانده ستاد مرکزی تروریستهای آمریکایی در غرب آسیا (سنتکام) روز دوشنبه در مصاحبه با شبکه خبری انبیسی اعلام کرد که شواهد ارائه شده درباره پرداخت پاداش از سوی روسیه به نیروهای طالبان برای کشتن نظامیان آمریکایی در افغانستان، از نظر وی برای اثبات چنین ادعایی کفایت نمیکند.

در رویکرد دوم اما، کشورها تلاش می کنند، خطوط مرزی جغرافیایی فعلی را تغییر دهند. این تجربة موفق ایالات متحده در آمریکای لاتین، بعدها به ویژه در سالهای دوران جنگ جهانی دوم و نیز در سالهای پس از جنگ در سایر نقاط جهان به ویژه در اروپا نیز ادامه یافت. توکایف همچنین در واکنش به توصیههای صورت گرفته از خارج برای انجام مذاکره و حل و فصل مسالمت آمیز اعتراضات در این کشور، تأکید کرد که قصد ندارد با تروریستها مذاکره کند، برای اینکه آنها یک مشت افراد جنایتکار و قاتل هستند.

سرگئی لاوروف نیز مذاکره را تنها راه حل ممکن برای حل اختلاف بین یونان و ترکیه در مدیترانه شرقی دانست. اعضای ناتو نه تنها تجهیزات و حمایتهای نظامی را برای دولت اوکراین فراهم میکنند بلکه کارشناسان و مربیان نظامی خود را به این کشور میفرستند». در عالیترین سطح مجالس چین نیز «کمیته دائمی پولیتبوروی حزب کمونیست» قرار دارد که مهمترین رکن تصمیمگیری کلان این کشور به شمار میرود.