اولین مجلس، تجربه آخرینها/ مروری بر فراز و فرودهای مجلس اول شورای اسلامی

در صورتی که عمل آنان مستوجب تعقیبات کیفری بشود فرد خاطی با رعایت مقررات توسط مامورین انتظامات مجلس توقیف و به مراجع صالحه تحویل خواهد شد. تبصره 2 – معاونت اجرائی مجلس، با رعایت موازین تعیین شده از طرف هیأت رئیسه، برای خبرنگاران جرائد داخلی که طبق قانون مطبوعات اجازه انتشار دارند و برای خبرنگاران خارجی با معرفی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کارت موقت غیرقابل انتقال صادر می نماید. يك نسخه از اين آگهي ها به وسيله وزارت كشور به هيأت مركزي نظارت بر انتخابات منتخب شوراي نگهبان فرستاده مي شود. نگهبان آراء، تدوین شورای نگهبان، تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، چاپ اول، ۱۳۸۸ش. چرا که دو سال بعد با اتهام طراحی کودتا علیه جمهوری اسلامی و قصد جان امام با حکم حجت الاسلام محمدی ری شهری رئیس دادگاه انقلاب ارتش ، در 24 شهریور 1361 اعدام شد. پس از قرائت پیام مقام معظم رهبری مراسم سوگند انجام و در پایان جلسه، نمایندگان به منظور بزرگداشت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) و شهیدان انقلاب اسلامی و ادای احترام و تجدید عهد با آنان در مرقد مطهر آن حضرت و بهشت زهرا حضور خواهند یافت.

اگر هیچ موافقی وجود نداشته باشد، مخالفان می توانند به نوبت صحبت کنند و اگر مخالفی موجود نباشد غیر از نمایندة دولت و یا مخبر به عنوان موافق کسی صحبت نخواهد کرد. کبنا ؛سید فرزاد نجاتنیا از فرزندان کهگیلویه و بویراحمد طی حکمی از سوی رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی به عنوان معاونت تلفیق بودجه، حقوقی و امور مجلس منصوب شد. رئیس جمهور برای هیأت وزیران پس از تشکیل و پیش از هر اقدام دیگر باید از مجلس رأی اعتماد بگیرد.

ماده 114 – به جز مذاکرات مربوط به استیضاح و لایحه بودجه، در صورتی که حداقل دو مخالف و در صورت وجود، دو موافق نسبت به طرح یا لایحه ای صحبت کرده باشند، هر یک از نمایندگان می توانند کتباً کفایت مذاکرات را پیشنهاد کنند. علاوه بر این شما دیدید که برخی از تولید بخش کشاورزی ما مخصوصا در بخش سیفی جات و میوه به کشورهای اطراف صادر میشد. ماده 115 – هر گاه نمایندگان در رابطه با مسائل مهم مملکتی و یا بین المللی و مناسبتهای خاص لازم بدانند می توانند بیانیه صادر کنند و هیأت رئیسه موظف است چنانچه بیانیه صادره به امضاء حداقل نصف به علاوه یک مجموع نمایندگان رسیده باشد آن را در پایان جلسه علنی مجلس قرائت کند. او در رابطه با تشکیل دولت در سایه نیز می گوید:« اگر دولت در سایه تنها برای ژست سیاسی آن شکل بگیرد، همان بهتر که اصلا وجود نداشته باشد.

ماده 7 – رئیس جمهور و معاونان او، وزیران به اجتماع یا به انفراد حق شرکت در جلسات علنی مجلس را دارند و می توانند مشاوران خود را نیزهمراه داشته باشند و رئیس قوه قضائیه برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهور در مجلس شرکت می کند و همچنین اعضای شورای نگهبان حق حضور در کلیه جلسات رسمی مجلس را دارند و چنانچه طرح یا لایحهای با قید دو یا سه فوریت در دستور مجلس قرار گیرد اعضاء شورای نگهبان باید در آن جلسه شرکت نمایند. درصورت تساوی سن، هیأت رئیسه سنی با قید قرعه از بین مسن ترین و جوانترین نمایندگان حاضر تعیین خواهد شد. فونت وزیر از سری فونت های سنس سریف است و به همین دلیل فونتی است برای استفاده در صفحات وب، رابط کاربری برنامهها و در کل هر کجا که نیاز باشد نوشته ها در صفحه نمایش به تصویر در آیند .

ماده 110 – قطع کلام ناطق و عدم مراعات سکوت از طرف نمایندگان و هر گونه تهمت و توهین و ایرادگیریهای شخصی و حرکات و تظاهراتی که موجب بی نظمی مجلس باشد ممنوع است و مرتکب مشمول مجازاتهای مندرج در این آیین نامه خواهد گردید. سعید حجاریان از چهرههای شاخص اصلاح طلب نیز چند روز پیش گفته بود: «بعد از دعوای میدان و دیپلماسی، توییتی کردم که خیلی جنجال کرد. فقه در لغت به معنای «فهمیدن» است و فقیه اصطلاحاً به کسی گفته میشود که توانایی استنباط و استخراج احکام شرعی از منابع فقهی (کتاب خدا، سنت، عقل و اجماع) را داشته باشد.

  • برد پُر گل یاران حسینی در بازی جذاب
  • قانون انتخابات و آییننامه داخلی مجلس خبرگان رهبری
  • خطیبی آقای پاس در جدال منتخب ۹۸ و سرخابیها
  • ژستد در نقش یامگا؛ پنالتیزن عوض شد(عکس)

تبصره – اسامی موافقین، مخالفین و ممتنعین و کسانی که در رأی گیری شرکت نکرده و یا بعد از اعلام اخذ رأی از تالار خارج شده اند، بدون اینکه در جلسه قرائت شود، در صورت مشروح مذاکرات مجلس ثبت می گردد.

ماده 129 – اسامی کلیه تقاضاکنندگان رأی مخفی یا رأی علنی با ورقه در صورت مشروح مذاکرات مجلس ثبت خواهد شد. نماینده ای که در صورت مشروح مذاکرات مطلبی بر خلاف اظهارات او ثبت شده باشد، بطور اختصار می تواند فقط نسبت به همان مورد در جلسه رسمی تذکر دهد و بعداً اصلاح آن قسمت از مذاکرات، در مجموعه مذاکرات مجلس درج می شود. ماده 109 – ناطق نباید از موضوع مورد بحث خارج شود. هر گاه رئیس تشخیص دهد که ناطق از موضوع خارج شده و در ضمن یک نطق، دو نوبت به وی تذکر خروج از موضوع را بدهد و باز ادامه دهد، دفعة سوم می تواند وی را از ادامة نطق در آن موضوع در تمام جلسه منع نماید، مگر این که مجلس ادامة صحبت را تایید کند. پس از رأی به کفایت مذاکرات و اعلام ختم آن از طرف رئیس، به دیگر نمایندگان موافق و مخالف در آن باب اجازه نطق داده نمی شود. ماده 3 – نمایندگان حاضر در مجلس طبق اصل شصت و هفتم (67) قانون اساسی سوگند یاد می کنند.

با وجود این، قانون اساسی نیز ممکن است مورد تجدید نظر و بازنگری قرار گیرد؛ همانطور که قانون اساسی مصوب سال ۱۳۵۸، پس از ده سال در سال ۱۳۶۸ مورد بازنگری قرار گرفت. ماده 9 – مسن ترین فرد از نمایندگان حاضر به عنوان رئیس سنی و فرد بعدی به عنوان نایب رئیس و دو نفر از جوانترین نمایندگان حاضر به سمت دبیر معین می شوند و در جایگاه هیأت رئیسه قرار می گیرند. جوانترین و مسن ترین نامزدهای انتخاباتی چه کسانی هستند؟ اومیکرون در ساختمان بهشت؛ اعضای شورای شهر تهران از چه کسی مبتلا شدند؟

بنده با صراحت اعلام می کنم از توهین و تخریب های شخصیت های دینی و سیاسی بیزارم و این مسیر را خلاف شرع و خلاف مشی بزرگان صدر انقلاب اسلامی و رهبر معظم می دانم. گلایه رهبر انقلاب از افزایش قیمت لوازم خانگی / کنایههای توییتری به تصویب خرید خدمت سربازی در کمیسیون تلفیق / نماینده مجلس: عادل فردوسیپور را به شبکه سه برگردانید / آیا شأن خانواده شریف ایرانی استفاده از ارابه مرگ ۱۸۰ میلیون تومانی است؟ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: باید در گام دوم انقلاب الگوهای خدمت صادقانه را به جوانان معرفی کنیم تا آنها از زوایای زندگی این افراد آگاه شده و این قشر از جامعه هم در میدان خدمت به مردم گام بردارند. در این زمان نسخه ای از صورت مجلس تفکیکی به دفتر اسناد رسمی مربوط ارسال خواهد شد و مالک می تواند با مراجعه به دفترخانه، تقاضای انتقال قطعات و صدور سند برای خریدار را داشته باشد.

رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس، با اشاره به تصویب طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار» در مجلس گفت: متأسفانه 4 ماه است این طرح در حال رفت و برگشت است و هیات عالی نظارت مجمع زمانی ورود کرد که مجلس و شورای نگهبان درباره ماده 1 این طرح به توافق رسیدند. تبصره 1- هر یک از نمایندگان می تواند در هر جلسه برای حداکثر سه نفر که به آنها اعتماد دارد، درخواست صدور کارت ورود به محل تماشاچیان را بنماید.انتظامات مجلس موظف به صدور کارت برای آنان می باشد.

به گفتهی او چند ماه قبل بعد از یک دهه، جلسه شورای عالی فضایی با حضور ریاست جمهوری و نقشآفرینان صنعت فضایی تشکیل شد و در این شورا برنامه یک سالهی فضایی تدوین شد که یکی از مهمترین بندهای آن تثبیت ارسال ماهواره به لایهی لئو بود.او در این مورد گفت:تاکنون ظرفیت خوبی برای دستیابی به این مدار داشتهایم اما باید آن را افزایش دهیم. رئیس دانشگاه شیراز بااشاره به تقسیمبندی دانشگاهها و هدف نظام آموزش عالی برای رسیدن به دانشگاههای نسل سوم و چهارم یعنی دانشگاههای کارآفرین، ثروتآفرین و جامعهمحور بیان کرد: به نظر من یک دانشگاه نسل پنجمی نیز بهنام دانشگاهها انسانساز باید تعریف شود که رسالت آن دانشگاه درواقع خروجی آن دانشآموختگانی اخلاقمحور باشند. ماده 117 – رؤسای جمهور، نخست وزیران، رؤسای مجلس و مقامات عالی رتبه کشورهای دیگر که به دعوت مقامات جمهوری اسلامی ایران به ایران می آیند و بنا به صلاحدید همتای آنان و تصویب هیأت رئیسه مجلس حضورشان در جلسه رسمی و علنی به مصلحت باشد می توانند در جلسه حاضر و عنداللزوم سخنرانی نمایند.