بالا گرفتن تنشها بین ایران و آمریکا در روزهای آخر دولت ترامپ

در بامداد روز دوشنبه 10 خرداد (31 می سال 2010 ) در برابر چشمان افکار عمومی جهان نیروی دریایی ارتنش صهیونیستی در اقدامی که دزدی دریایی لقب گرفت در آبهای بین المللی به کشتی بین المللی حامل کمک های انساندوستانه به نوار غزه حمله کرد و نه شهروند ترکیه را به قتل رساند و دهها نفر را زخمی کرد. صبح روز دوشنبه گذشته پلیس اسرائیل با حکم شهرداری قدس اقدام به تخلیه خانواده صالحیه از خانه شان در منطقه «شیح جراح» کرد.

این اقدام دولت ترامپ نگرانی هایی را ایجاد کرده مبنی بر اینکه آمریکا ممکن است ماهها در بیشتر کشورهای جهان سفیری را که در سنا تایید شده باشد نداشته باشد و این مساله عملا خط ارتباطی مستقیم میان ترامپ با سیاستهای آن کشور را قطع می کند. وی افزود: مساله اصلی باقی مانده در مذاکرات این است که آیا تحریم ها باید در نتیجه اقدام خاصی از سوی روسیه مثل اشغال اوکراین اعمال شود یا نه و من تصور نمی کنم که سناتورهای دموکرات حاضر به اعمال تحریم های فوری علیه خط لوله نورد استریم 2 باشند.

در نتیجه نوع و ماهیت روابط ترکیه با اوکراین و نگرش آنکارا نسبت به تاتارهای کریمه، می تواند به مرور زمان، به عاملی برای بالابردن اختلاف بین ترکیه و روسیه تبدیل شود. در نتیجه حفظ موازنه ظریف و حساس رابطه با روسیه، برای دستگاه دیپلماسی ترکیه دارای اهمیت حیاتی و استراتژیک است.

کیوسک بین الملل تابناک: بیانیه وزارت دفاع روسیه درباره رزمایش مشترک با ایران و چین، تخلیه چهار میلیون بشکه نفت ایران در ژان جیانگ چین، استقرار تیم ویژه نظامیان انگلیسی به اوکراین برای مقابله با روسیه، بازگشایی دوباره سفارت اتحادیه اروپا در افغانستان و اعلام آماده باش نیروهای نظامی عراق، از مهمترین خبرها و رویدادهای بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

در ادامه این بیانیه آمده است، در رزمایش مشترک روسیه، ایران و چین، عملیات نجات و آزادسازی یک کشتی توقیف شده توسط دزدان دریایی نیز با موفقیت تمرین شد. عزتی، 1380: 16) لذا در حالی که مکیندر معتقد به قدرت زمینی بود، اسپایکمن به ترکیبی از قدرت دریایی و خشکی بها داد. بنابر اظهارات مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران، انتقام خون سردار سلیمانی، در زمان و مکان مناسب، از آمرین و عاملین این جنایت گرفته خواهد شد، اما واضح است که بالا گرفتن تنشها در روزهای اخیر، بیش از هرچیزی نشات گرفته از سناریوهای ساختگی رژیم صهیونیستی است.

به گفته مقامات آمریکایی و اروپایی، این پاسخهای کتبی مواضعی که ایالات متحده و ناتو از زمان طرح درخواست تضمینهای امنیتی توسط روسیه داشتند را به طور رسمی ابراز میکنند. باب منندز و جیمز ریچ رئیس و عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اعلام کردند که سناتورها به توافق نهایی بر سر تحریم های روسیه نزدیک شدهاند و این طرح طی هفته جاری نهایی خواهد شد.

باب منندز سناتور ارشد دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در این باره گفت: ما در حال نهایی کردن جزئیات قانون تحریم روسیه هستیم و هنوز دو مساله حل نشده باقی مانده است، یکی تحریم های مربوط به نورد استریم 2 و دیگری تحریم های پیش از اشغال و ما به تلاش خود ادامه می دهیم تا به توافق مشترکی دست پیدا کنیم.

علاوه بر این، در روزهای اخیر خبر بسیار غافلگیرکنندهای از توافق میان ایران و عربستان منتشر شد که اگر محقق شود میتوان آن را یکی از مهمترین پروژههای خاورمیانه در قرن حاضر دانست. روح اصلی جوامع روح به پیش رونده و تغییر کننده است، اگر این چننین نباشد، جوامع در بستر زمان و به دلیل رکود و مسکوت ماندن در زمانه خاص دچار انقراض و اضمحلال می شدند.

مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه فلوریدا نیز در این باره گفت: هنوز اختلاف نظرهایی بر سر زمان بندی اعمال تحریم ها وجود دارد. تاکنون 2 مساله اصلی در این مذاکرات حل نشده باقی مانده است: تحریم های مربوط به خط لوله گازی نورد استریم 2 که گاز روسیه را به آلمان منتقل می کند و زمان بندی اعمال تحریم ها. مقامات اطلاعاتی آمریکا میگویند که پوتین تاکنون تصمیمی نگرفته است و این تصمیم ممکن است تا چند هفته نیز اتخاذ نشود.

هر چند حتی در نظام های پیشرفته نیز تغییر دولت و رئیس حکومت ممکن است سبب تغییر اولویت ها، جابه جائی اهداف و استفاده از مسیرها و ابزارهای متفاوت گردد؛ معذالک اصول ثابت و منافع ملی همیشگی و جاودانه اند و کشتی تایتانیک سیاست خارجی با تغییر ناخدا تغییر مسیر و تغییر مقصد نمی دهد. اما به هرحال خاورمیانه از منظر ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک اهمیت خاص خود را دارد، برای آمریکایی که اکنون نگاه جدی خود را روی مهار چین گذاشته است، حتی غرب آسیا هم مهم است.

اجازه دهید از اینجای مصاحبه به بعد تمرکز جدی روی نقطه اشتراک پررنگ دولت بایدن و ترامپ یعنی مهار چین داشته باشیم و تحولات جهانی در سالی که گذشت را ذیل کلان تنش چین و آمریکا بررسی کنیم. پس نمی تواند به طور همزمان تمرکز خود را روی آسیای شرقی و خاورمیانه بگذارد.

مرتضی رحمانی موحد موضوع ایران و آسیای مرکزی را مورد تحقیق قرار میدهد و افشار سلیمانی ملایوسف نیز سیاست خارجی ایران و مسائل قفقاز را بررسی میکند. در همین حال، منابعی که به خاطر حساسیت موضوع نخواستند نامشان فاش شود، اعلام کردند، دادستانهای وزارت دادگستری در دولت ترامپ، برای این منظور شرکت اپل را برای به اشتراک گذاری این دادهها احضار کردند.

پس از آن، عملیات شناسایی هوایی منطقه را آغاز کردیم و در جریان شناسایی، بخشی از موشکهای هدایت شونده ضد تانک به رهبری این تروریست را کشف کردیم.آندری افزود: تروریستی که از هوا به دنبال او بودیم، با نام مستعار “اسنایپر توی” شناخته می شود، زیرا به خود می بالید که حدود ۳۰ تانک و بالگرد نیروهای دولتی سوریه را با استفاده از سیستم های موشکی TOW منهدم کرده است.یک پهپاد کامیکازه ستیزهجویی را در حالی که پرتابگر موشکی را در موقعیت مستقر میکرد، مشاهده کرد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا پس از مکالمه تلفنی آنتونی بلینکن با سرگئی لاوروف اعلام کرد از روسیه خواسته شده با انتخاب راه دیپلماتیک و عقب کشیدن فوری نظامیان در مرز با اوکراین، شدت تنشها را کاهش دهد.

به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری تسنیم، همزمان با تشدید تنشها در شرق اروپا و اتهامزنی مقامهای غربی درباره تصمیم روسیه برای اشغال خاک اوکراین، مذاکرات سناتورهای جمهوریخواه و دموکرات برای اعمال تحریم های روسیه به مراحل نهایی رسیده است.

کشورهای غربی مدعی هستند که روسیه بیش از 120 هزار نیروی نظامی خود را در نزدیکی مرز اوکراین مستقر کرده است. مسکو ادعاهای غرب درباره تلاش برای اشغال اوکراین را رد کرده ولی از ناتو خواسته است تا به طور شفاف اعلام کند که آیا تمایل دارد تا به تعهدات امنیتی مهم و کلیدی خود عمل کند یا نه.

این مقاله همچنین بر آن است که با مطالعة جایگاه «قدرت نرم» در سیاست خارجی، ابعاد گوناگون رابطة میان آن با دیپلماسی فرهنگی و همچنین، چگونگی تأثیرگذاری این دو بر یکدیگر را در دو سطح «طراحی» و «اجرا» بررسی کند.

مقام های آمریکایی نیز اعلام کردهاند که ارتش روسیه حضور خود در نزدیکی مرزهای اوکراین را تقویت کرده و تجهیزات درمانی و پزشکی را نیز به این مناطق ارسال کرده است. بله، البته به همراه دختر آقای روحانی نزدیک ۲۰ سال است که در خارج از کشور زندگی میکنند و به شغل پزشکی مشغول هستند. البته فراموش نکنیم دوستانی که در مجلس دهم رأی آوردند، میبایست از پیشینیان درسها و نکاتی بیاموزند و بدانند در چه اتمسفر و فضایی و با چه ظرفیتی حرکت سیاسی انجام میدهند.

دولت اردوغان عملاً سال ۲۰۲۲ میلادی را به سال عادی سازی روابط تبدیل کرده و آن چه در دستور کار وزارتخانه تحت امر مولود چاووش اوغلو قرار گرفته، عبارتند از: ۱.تلاش برای عادی سازی رابطه با مصر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، ارمنستان و رژیم صهیونیستی. مرور اجمالی تابلوی بالا، نشان می دهد که اردوغان نمی تواند با همان لحن تند و پیروزمندانه ای که صدای خود را در برابر فرانسه، یونان، قبرس و دیگران بلند می کند، با پوتین و روسیه نیز به همان شکل صحبت کند.