بایدن در مسیر ترامپ

رئیسجمهور آمریکا در توییتی، دولت باراک اوباما، رئیسجمهور پیشین این کشور را به جاسوسی متهم کرد. او در دوران ریاستجمهوری «باراک اوباما»، رئیسجمهور اسبق آمریکا یکی از اعضای شورای امنیت ملی آمریکا بود.

اخبار بین الملل – به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا»، چاپ مسکو، امروز در تحلیلی نوشته است: “جوزف بایدن”، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، امروز سه شنبه نامزدهای بلوک سیاست خارجی دولت خود – سرپرست وزارت امور خارجه و مشاور امنیت ملی خود را نام میبرد. جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا طی روزهای آینده تیم مشاوران ارشد اقتصادی خود را معرفی خواهد کرد؛ تیمی که مطابق تازهترین گمانهزنیها شامل چند اقتصاددان لیبرال و سیاستگذار با سابقه در دولتهای پیشین دموکراتها خواهد بود.

خرداد: مشاور عالی اقتصادی رییسجمهوری آمریکا به انتقادهای اوباما از سیاست کرونایی دولت فعلی واکنش نشان داد.به گزارش خرداد به نقل از ایسنا، پیتر ناوارو، مشاور عالی اقتصادی ترامپ در واکنش به اظهارنظر باراک اوباما درباره «خلأ رهبری» برای مقابله با بحران کرونا در ایالات متحده گفت: خوشحالم که اوباما به عنوان دبیر مطبوعاتی جو بایدن شغل جدیدی یافته است.اشاره او، به نقش اوباما در مبارزه انتخاباتی ریاست جمهوری است که قرار است در نوامبر سال جاری برگزار شود.رییسجمهوری پیشین آمریکا در تلاش است، جو بایدن، نامزد دموکراتها در رقابت انتخاباتی آینده را به انواع گوناگون حمایت کند.

البته با اینکه ماههای پایانی سال کنترل تورم بسیار سختتر میشود، اما در عین حال قول مسئولین ما این است که تا پایان سال جاری تورم به 35 درصد خواهد رسید، بنابراین ما یک قدم مهم در بحث تورم در ماههای آینده برخواهیم داشت و بحمدالله در این یکی دو ماه قدمهای خوبی در این زمینه برداشتیم. من خواهش میکنم از مسئولین محترم بخشهای مختلف دولت برای مردم توضیح دهند، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد توضیح دهند که این 43 هزار میلیارد تومانی که از بانک مرکزی برای مسکن مهر گرفته شده، چه مقدار تورم خلق کرده است؟

حتی شایعاتی در خصوص تماسهای او با یارانش برای کوهپیمایی که مورد اجابت واقع نشده هم مطرح است. بعضی از آنها حتی دیگر تظاهر هم نمیکنند که مسئولیتی دارند. توجه زیادی به زمینههایی داشتم که دولت ترامپ تلاش کرد به آنها آسیب جدی وارد کند». بدل کند. پس دولت بایدن با احیای برجام به دنبال رفع نگرانی کلی از تمام تحرکات ایران است تا زمینه برای همکاری مشترک با کشورهای منطقه شکل گیرد.

رییس جمهوری سابق آمریکا در پیامی توییتری نوشت: قوانین فاصله گذاری اجتماعی توانسته منحنی مبتلایان به ویروس کرونا را به سمت نزولی کاهش دهد و برخی از فشارها را بر متخصصان پزشکی قهرمان ما تسکین دهد، اما برای کنارگذاشتن سیاستهای فعلی، داشتن سیستم قوی آزمایش و مانیتورینگ نیازمند است، چیزی که هم اکنون در برخی از جاههای کشور نیست. این مقام در ادامه توضیح داد: سیاستهای جو بایدن در قبال کوبا مشابه با باراک اوباما نیست.

ایرنا: رییس جمهوری سابق آمریکا در پیامی توییتری نوشت: قوانین فاصله گذاری اجتماعی توانسته منحنی مبتلایان به ویروس کرونا را به سمت نزولی کاهش دهد و برخی از فشارها را بر متخصصان پزشکی قهرمان ما تسکین دهد، اما برای کنارگذاشتن سیاستهای فعلی، داشتن سیستم قوی آزمایش و مانیتورینگ نیازمند است، چیزی که هم اکنون در برخی از جاههای کشور نیست.

به هر حال، آن چه مهم است ماهیت کاربرد قدرت در نظام بین الملل است و توان کشورها برای حصول به منافع. مایک پمپئو وزیر خارجه سابق آمریکا در سخنانی در جمع گردهمایی سالانه گروهک “مجاهدین خلق” (منافقین) به آنها توصیه کرد از مبارزه با جمهوری اسلامی دلسرد نشده و با تمام توان به مبارزه ادامه دهند. در کارزاری دیگر ایالات متحده در دادگاه بینالمللی لاهه متحمل شکست سنگینی از جمهوری اسلامی شد که در صورت انباشت، آن تجربه آیینه راه و عمل دولت بعدی خواهد بود؛ این درست است که سیاستهای کلان خارجی کشور از سوی نهادهای فرادستی همچون شورای عالی امنیت ملی تعیین میشود، اما هنر اجرا و جاری ساختن آن در صحنههای پرآشوب جهانی بیتردید با تیم دیپلماسی دولتهای یازدهم و دوازدهم بوده است.

پرایس در دوران اوباما از مسئولان ارشد حوزه ارتباطاتی در شورای امنیت ملی در کاخ سفید بود. به نقل از خبرگزاری فرانسه، خوآن گونزالس، دستیار جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و مدیر اصلی بخش نیم کره غربی در شورای امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبهای با سی.ان.ان اظهار کرد، فرآیند نزدیکی به دولت کوبا تدریجی خواهد بود و آنها انتظار ندارند که سیاست باراک اوباما رئیس جمهور اسبق در قبال این کشور جزیرهای از سر گرفته شود.

بیشتر بخوانید: وزارت خارجه پیامهای رهبران خارجی را به بایدن نمیدهد سرگئی لاوروف روز پنج شنبه اعلام کرد انتظار داریم سیاست رئیس جمهور منتخب آمریکا در قبال ایران و مسائلی از جمله تغییرات آب و هوایی همانند باراک اوباما باشد. یک مقام ارشد کاخ سفید تاکید کرد، جو بایدن در قبال کوبا سیاست یکسانی با باراک اوباما نداشته و در دولت او گفتگویی با نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا وجود نخواهد داشت.

رئیسجمهوری ایران عالیترین مقام رسمی کشور ایران بعد از ولایت فقیه است که با رأی مستقیم مردم انتخاب میشود. پیش بینی میشود که پارلمان اقلیم کردستان دوره ریاست بارزانی را تمدید نکند و احتمالا پست ریاست اقلیم لغو شود. گرچه در نظامهای غیر دینی نیز در مسیر تنظیم روابط فردی و اجتماعی و برقراری نظم اجتماعی تلاش میشود اما به دلیل عدم پیروی از قوانین الهی و عدم اعتقاد به دستورات و فرامین ماوراء طبیعی، جامعه همواره در معرض تندبادها و بحرانهای فزاینده اجتماعی است که نمونههای آن را امروزه در جوامع غربی، در ابعاد مختلف شاهدیم.

علاوه بر نقشهای رییسجمهور آن چه که امروز قوّه مجریه را از لحاظ سیاست خارجی دارای اهمیّت میکند،نقش وزارتخانههای مختلف در سیاستگذاری خارجی است. با روی کار آمدن دولت جو بایدن، این امیدواری به وجود آمد، برجام و بسیاری از مشکلات دیگری که در سطح جهان، دولت ترامپ مسبب آن بود، به تدریج حل شوند، اما به اعتقاد برخی کارشناسان رویکرد اصلی این دو دولت شبیه به یکدیگر است و فقط در نحوه رسیدن به اهداف خود دارای تفاوتهایی هستند.

دولت جو بایدن، رئیسجمهور آمریکا رابرت مالی ۵۸ ساله و مشاور ارشد پیشین سیاست خارجی باراک اوباما، رئیسجمهور اسبق آمریکا بهعنوان نماینده ویژه خود در امور ایران برگزیده است. به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، دونالد ترامپ رئیسجمهور آمریکا در پیامی توییتری به اظهارات بانوی اول سابق این کشور در کنوانسیون دموکراتها پاسخ داد و در این پیام دستاورهای دولت باراک اوباما و معاونش جو بایدن را به سخره گرفت.

به گزارش قدس آنلاین، دونالد ترامپ رئیسجمهور آمریکا در پیامی توییتری به اظهارات بانوی اول سابق این کشور در کنوانسیون دموکراتها پاسخ داد و در این پیام دستاورهای دولت باراک اوباما و معاونش جو بایدن را به سخره گرفت. دونالد ترامپ رئیسجمهور آمریکا در پیامی توییتری به اظهارات بانوی اول سابق این کشور در کنوانسیون دموکراتها پاسخ داد و در این پیام دستاورهای دولت باراک اوباما و معاونش جو بایدن را به سخره گرفت.

سی ان ان گزارش داد که دونالد ترامپ روز جمعه در نشست خبری، دولت اوباما و دولت های پیشین را مقصر شیوع کرونا دانست. شیوع ویروس کرونا در آمریکا، ایالات متحده را در صدر کشورهای مبتلا قرار داده و این روند، سبب سیل انتقادها به عملکرد دونالد ترامپ و دولتش در مواجه با این همهگیری شده است. خبرگزاری فارس: یک رسانه صهیونیستی گزارش داده «جو بایدن»، رئیسجمهور جدید آمریکا قصد دارد «رابرت مالی»، از مقامهای دولت سابق آمریکا که در مذاکرات هستهای با ایران هم نقش داشته را به عنوان نماینده ویژه دولت در امور ایران منصوب کند.

رئیسجمهور سابق آمریکا در ادامه گفت این آسیبها «عقبگردی کوتاه مدت» از «موفقیتی طولانی مدت» هستند. بعد از تفاهم بر سر برجام، دوباره فرصتی پیش آمد که رئیسجمهور ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کند.

به گزارش گروه رسانههای دیگر خبرگزاری آنا، «رافائل گروسی»، رئیس جدید آژانس بینالمللی انرژی اتمی در سخنانی مدعی شده است که از ایران میخواهد تا درباره «مکان اعلام نشده» در تهران که در آنجا سال گذشته ذرات اورانیوم پیدا شده بود، شفاف سازی کند.

شبکه تلویزیونی سی ان ان روز شنبه گزارش داد: ترامپ روز گذشته (جمعه) در نشست خبری در کاخ سفید مدعی شد، دولتش در مواجه با این اپیدمی، یک نظام درهم شکسته بهداشتی درمانی را در اختیار گرفته بود.