بهترین روش پیشگیری از کرونا است

علاوه بر این، از طوفان سیتوکین جلوگیری می کند. این طوفان اغلب منجر به وضعیت بحرانی در بیماران مبتلا به کرونا می شود. تحقیقات بالینی در موسسه معروف کلیولند کلینیک در کشور آمریکا نشان داده است که استفاده از ملاتونین احتمال ابتلا به ویروس کرونا را تا 30٪ کاهش می دهد. مطالعه دیگری بر روی بیماران مبتلا به کرونا، نشان داد که افرادی که ملاتونین مصرف کردند، میزان بقای بالاتری داشتند.

معمولا به بیمارانی که مبتلا به نوع خفیف یا متوسط شدهاند توصیه میشود 14 روز در خانه بمانند و خود را قرنطینه کنند تا از انتشار ویروس جلوگیری شود. از راه های تقویت ریه در بیماران کرونایی که به درمان کرونا کمک میکند، فیزیوتراپی تنفسی میباشد. تنگی نفس یکی از علائم بارز عفونت COVID-19 است. درمان اصلی پزشکی برای تنگی نفس اکسیژن درمانی است. فیزیوتراپی و توانبخشی مانند تمرینات تنفسی و فیزیوتراپی قفسه سینه میتواند یک درمان کمکی موثر برای بهبود مشکلات تنفسی در بیماران مبتلا COVID-19 باشد. بیماران مبتلا دارای الگوی تنفسی سریع اما کم عمق هستند.

برای تشخیص خستگی ناشی از کووید از خستگی یا فرسودگی معمولی، توجه داشته باشید که آیا به طور ناگهانی بروز می کند یا خیر. در صورت واکسینه شدن علائم Omicron متفاوت است؟ در واقع، بسیاری از علائم Covid-19 وابسته به وضعیت واکسینه شدن فرد، متفاوت است. علائم بیماران واکسینه شده با دلتا یا کروناویروس اصلی معمولاً سردرد، احتقان بینی، فشار سینوسی و درد سینوسی است در حالی که بیماران واکسینه نشده به احتمال زیاد تنگی نفس و سرفه همراه با علائم آنفولانزا را تجربه می کنند. افزایش جهانی ویروس کرونا در آغاز سال 2022 سریع تر از همیشه در حال گسترش است.

  • بد بویی نفس
  • اکسیژن کم میتواند باعث اختلال در عملکرد کلیهها شود
  • از مهمانی­ های بزرگ و تجمعات انبوه بپرهیزید
  • از تماس نزدیک با افرادی که بیمار هستند، خودداری کنید
  • احساس تنگ نفس

ویروس کرونای جدید NCOV-2019 از کجا آمده است؟ این ویروس در اواخر سال 2019 در یکی از شهرهای چین برای اولین بار در انسان یافت شد و چون یک ویروس جدید و مربوط به سال 2019 بود ویروس کرونای سال 2019 نام گرفته شد. ظاهراً این ویروس از خفاشها به یک جانور دیگر به نام مورچهخوار پولکدار (PANGOLIN) و از آن طریق به انسان منتقل شده است. بیماری COVID-19 چگونه خود را نشان میدهد؟ اگرچه به دلیل جدید بودن این ویروس، اطلاعات دقیق و کامل در اختیار نیست، ولی تا به حال این بیماری خود را بهصورت علائم تنفسی نشان داده است. سه علامت اصلی عبارتاند از سرفه خشک، تب و تنگی نفس.

آیا باید برای محافظت دربرابر بیماری کرونا ماسک پزشکی بزنم؟ چنانچه علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید، برای محافظت از دیگران استفاده از ماسک پزشکی توصیه میشود، یا وقتی که از شخص مبتلا به کرونا نگهداری میکنید. اگر ماسک به صورت میزنید، بایستی به صورت صحیح استفاده کرده و آن را دور بیندازید، تا هم موثر باشد و هم خطر انتقال ویروس کاهش یابد. ماسکهای یک بار مصرف را فقط یک بار استفاده کنید.

دکتر ماریا ون کرخوف، سرپرست فنی برنامه فوریتهای بهداشتی سازمان بهداشت جهانی گفت: شواهد اولیه در مورد امیکرون نشان میدهد که این سویه دارای تعداد زیادی جهش است و برخی از آنها ویژگیهای نگرانکنندهای دارند. از جمله افزایش خطر عفونت مجدد در مقایسه با سایر انواع بسیار قابل انتقال در این سویه مشاهده میشود. این به آن معنا است که افرادی که به کووید مبتلا شدهاند و بهبود یافتهاند، میتوانند بیشتر در معرض ابتلای مجدد با این نوع باشند. مطالعات نشان دادهاند که واکسنهای کووید-۱۹ بر هر دو نوع آلفا و واریانت دلتا موثر هستند. با این حال، دانشمندان هنوز نمیدانند که واکسنها در برابر نوع جدید کووید امیکرون که در آفریقای جنوبی شناسایی شده چقدر تاثیر دارند.

طبق آمار منتشر شده در شامگاه شنبه از سوی آژانس بهداشت عمومی فرانسه، این کشور، آمار بیسابقه ۱۰۴ هزار و ۶۱۱ مورد ابتلا در ۲۴ ساعت را گزارش کرد. این رقم در چهار دسامبر ۵۰ هزار مورد بوده است که در طول سه هفته دو برابر شده است. چگونه فناوری جدید به مبارزه با ویروس کرونا در سال ۲۰۲۱ کمک کرد؟ ترافیک هوایی به دلیل بیماری همهگیر کرونا در این روزها با اختلال روبرو است به طوریکه حدود ۶ هزار و ۳۰۰ پرواز خطوط هوایی در سراسر جهان در تعطیلات آخر هفته کریسمس لغو شدند.

محققان هنوز در حال تلاش برای تعیین این هستند که آیا این بیماری نسبت به سویههای قبلی بیشتر کشنده است یا خیر ؟ این نوع گونه دارای تعداد زیادی جهش است که برخی از آنها نگران کننده هستند. شواهد اولیه حاکی از افزایش خطر ابتلا به عفونت مجدد با این نوع در مقایسه با سایر گونه ها است. تشخیص فعلیSARS-CoV-2 با آزمایش PCR برای شناسایی این گونه کاربرد دارد اما تحقیقات بیشتر در حال انجام است. امیکرون چقدر نگران کننده است؟ هنوز برای پاسخ دادن به میزان نگرانی در مورد امیکرون زود است، ویروسها همیشه جهش مییابند و با تغییراتی که می یابند گاهی ضعیف تر میشوند و یا گاهی در فرار از آنتیبادیها و بیماری زایی ماهرتر میشوند.

تفاوت امیکرون با کرونا دلتا در علائم، بهواقع با یک بیمار مرد که حدودا 33 سال سن دارد شروع شد. او به پزشکان گفت که در چند روز گذشته بسیار خسته است و بدن درد را همراه با کمی سردرد تجربه میکند. بیمار گلودرد نداشت، اما بیشتر به حالت «خارش گلو» بود. همچنین سرفه یا از دست دادن چشایی یا بویایی را اعلام نکرد.

علائمی که در بیماران مبتلا به اُمیکرون ظاهر میشود، در مقایسه با علائمی که در نوع بسیار خطرناک دلتا مشاهده شده، بسیار خفیف است. بیماران معمولا با درد عضلانی، بدن درد، سردرد و کمی خستگی مراجعه میکنند و علائم آنها به نظر نمیرسد بدتر شود و بعد از حدود پنج روز از بین میروند و تمام میشود. با وجود بیم و امیدهایی که درباره گذر از امواج امیکرون وجود دارد، در ابتدای هفته جاری مسول روابط عمومی وزارت بهداشت آمار ابتلای شناخته شده به امیکرون در کشور را اعلام کرد. محمدهاشمی گفت: تاکنون ۳۴ مورد ابتلا به سویه جدید اُمیکرون در کشور شناسایی شده و ۸ مورد مشکوک نیز در حال آزمایش و تستهای تشخیصی است.