تداوم ثبات و تعادل در بازار ارز در دستور کار بانک مرکزی است

اردیبهشت و خردادماه سال گذشته بود که ارزش سهام عدالت برای افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده بودند تا بیش از ۲۰ میلیون هم پیش رفت اما در این روزها نه تنها ارزش این سهام نصف شده، بلکه وضعیت بازار امکان فروش آن را هم نمیدهد. وی اظهارداشت: متقاضیان میتوانند برای وامهای ۵۰میلیون تومانی بدون ضامن و تنها با نامه کسر از حقوق و برای ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان علاوه بر نامه کسر از حقوق، باید یک سفته یا چک برای دریافت وام به بانک ها مراجعه کنند. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس نیز به سه هزار و ۲۹۰میلیارد تومان رسید. بورس تهران این هفته برخلاف هفته ها و روزهای گذشته شرایط به مراتب آرامتری را تجربه می کند، بسیاری از سهامداران نسبت به سبز شدنت تابلوها حس خوبی داشته و چشم انداز روشن تری را برای بورس متصور هستند. به گزارش اقتصادآنلاین؛ تابلوهای بورس تهران امروز هم مانند سایر روزهای هفته جاری به رنگ سبز درآمد و شاخص کل نیز با رشدی 10022واحدی (۰.۷۸درصد) به محدوده یک میلیون و ۲۹۴هزار واحدی رسید.

آخرین گمانه زنی از انتخاب رئیس کل جدید بانک مرکزی؛ جدی ترین گزینه کیست؟ مدیرعامل بانک مسکن اواخر ماه گذشته از پیگیری افزایش وام خرید مسکن و برنامه جدید این بانک برای فروش متری زمین با استفاده از اوراق موازی سلف خبر داده و گفته بود: سال گذشته وام خرید افزایش یافت و بر اساس شرایط خاص به ۴۰۰ میلیون تومان رسید. ۱. در سال ۱۴۰۱ سقف گاز خوراک صنایع پتروشیمی معادل قیمت گاز صادراتی و حداکثر ۵,۰۰۰ تومان همچنین سقف سوخت صنایع عمده مانندفولادی ها و پالایشگاهها معادل ۴۰ درصدخوراک پتروشیمی و حداکثر ۲,۰۰۰ تومان تعیین شد. قیمت گاز مصرفی صنایع سیمان و سایر صنایع هم ۱۰ درصد قیمت گاز خوراک پتروشیمی تعیین شد. به طوریکه ارزش واقعی سهام عدالت به ارزش اولیه ۴۹۲ هزار تومانی در ۲۹ بهمن ماه، ۱۰ میلیون و ۳۵۱ هزار تومان قیمت دارد که۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان آن قابل فروش است. در این راستا، در یازدهم مهرماه ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه ۴۹۲ هزار تومانی بیش از ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و در ۲۸ آبان ماه حدود ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت داشت.

برای مثال، ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه یک میلیون تومانی در ۲۰ اسفند سال گذشته ۱۸ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان قیمت داشت، در حالی که قیمت این سهام در ۱۶ تیرماه سال جاری تا ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان کاهش یافته بود. سهامی که در روزهای نخستین آزادسازی سهام عدالت یعنی اردیبهشت ماه و خرداد ماه سال ۱۳۹۹ بیش از ۲۰ میلیون تومان قیمت داشت. البته امکان فروش آن در این روزهای قرمز بازار امکان پذیر نیست. این ارزش یکسان نیست و تحت تاثیر نوسانات بازار افزایشی یا کاهشی میشود. از سوی دیگر، تسهیلات مذکور مشمول بنگاههایی میشد که تولید آنها به دلیل کمبود نقدینگی متوقف شده باشد یا فعالیت آنها به کمتر از ظرفیت اسمی رسیده باشد. گرفتن شماره شبا بانک ملت یا هر بانک دیگری، سادهترین راه برای انجام هر نوع خدمات بانکی است. کاربران دیگر نوشته اند: «فکر کنم چند روز دیگه به سازمان بورس بدهکار میشم با این اوضاع»، «دو نوع سرمایهگذاری هستن که از آتش زدن پول کمتر فایده دارن ۱-سرمایهگذاری تو بورس ایران ۲- سرمایهگذاری تو کشور ترکیه. براساس این گزارش، با اعتراض گسترده مسئولان و فعالان حاضر در بازار سرمایه نسبت به قیمتگذاری دستوری، حذف این نوع قیمتگذاری از آغاز به کار دولت سیزدهم در دستور کار تیم اقتصادی قرار گرفت و اقدامات مثبتی در راستای لغو هر چه سریعتر این نوع قیمتگذاری در اکثر محصولات به کار گرفته شد.

اعتماد رفته و به این راحتی برنمیگرده.»، «با این بودجهای که دولت به مجلس تقدیم کرده شاخص پایینتر هم خواهد رفت مگر اینکه مجلس بودجه را متعادل کند و اجازه ندهد دولت از جیب سهامداران معدنی و پتروشیمی کسری بودجه را جبران کند». به گزارش ایسنا، شاخص بورس سه روز است که کف ۶ ماهه خود را شکسته و به کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد سقوط کرده است. در جدول بالا به بررسی و مقايسه آیتم های مختلف 20 شركت داروسازی حاضر در بورس اوراق بهادار ایران پرداخته ایم. در جدول پرتراکنشترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و برکت و شپنا در رتبههای بعدی هستند. به گفته خاندوزی، توجه به جزئیات این مصوبات بیانگر عزم جدی دولت برای حمایت از بازار سرمایه و بازگشت اعتماد مردم به بورس است. بنابراین خلق پایه پولی از این منظر به عنوان یک خط قرمز تعریف شده است و خواهش بنده این است که در بودجه ۱۴۰۱ نمایندگان به این موضوع توجه کنند. البته با توجه به قراردادی که بسته شده در مواردی مدیر حساب باید موکل خود را در جریان خرید و فروشها قرار بدهد.