تفکیک، ادغام و طراحی وزارتخانههای جدید در ایران

روزنامه سازندگی در تازهترین گمانه زنی از کابینه رئیسی لیستی از وزرای پیشنهادی رئیس جمهور منتخب را منتشر کرده است. رئیسی در 28 خرداد 1400 با رای مردم به عنوان رئیس جمهور دولت سیزدهم انتخاب شد. در تماس بعدی در همان روز که رئیس جمهور آمریکا در آن حضور نداشت، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی بایدن، ژنرال مارک میلی و ژنرال مکنزی فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا با اشرف غنی گفتگو کردند.

پس از سعید جلیلی مدتی به عنوان معاون اروپای وزیر امور خارجه فعالیت کرد و پس از حضور جلیلی در شورای عالی امنیت ملی علی باقری به عنوان معاون او منصوب شد.

بنده أكثريت نظريات برادران وصاحبنظران سياسي وغير سياسي را بدقت خواندم، در مورد جناب زلمي رسول نام نهاد جديد من حيث وزير خارجه أفغانستان نظريات بسيار منفي و مثبت را دريافت نمودم، وأز خلال همين نظريات من هم به يك نظر مختصري متوصل شدم وأو اينست: ملت مظلوم ورنجديده أفغانستان در شرائط ناكوار وأو ضاع نامناسب كنوني كشور، در أفراد فهميده، مؤمن صادق ومتديين، مخلص وبا وفاء،راستكوي وراستكار اشد ضرورت داريم،كه در سري قدرت بوده و از صلاحيتهاي عالي برخوردار باشند، تا إين نوع أفراد مؤمن وخدا دوست بتوانند جلوي رشوت دادن ورشوت خوردن، مصارفاي بي مورد كه (خداوند عزوحل آنرا اسراف وتبذير توصيف كرده است) بكيرند، ودر دفترهاي دولتي وغير دولتي دعوتها وذهنيتهاي قومي، لساني، نجادي وسمتي كه كاملاً مخال أصول إسلامي , وتناقض حكم شرعي دارد ازبين برده وصد در صد ريشكن سازند، أما اين كفتني ها فقط أحلام خواهد بود بخاطريك شما بهتر ميدانيد كه اخلاق مردم ما، رويش وكردار مردم ما، افكار وبلان مردم ما از راه نيك ومستقيم انحراف يافته وهر روز به بي راه ميروند، كسانكه وزير مي شوند وبه منصبها عالي نائل مي كردند ضروراً داراي جوازنامه خارجي وتوقع خير ونيكي از آنها نمي روند.

ما در حال حاضر از این هدف بسیار دور هستیم، اما هرگز نباید به خود اجازه دهیم از امکان پیشرفت چشم پوشی کنیم. به اختلافات داخلی آنها و حملات رسانهای به یکدیگر نباید توجه کرد.

دفتر ملی دفاع از سرزمین و مقاومت در برابر شهرکسازی وابسته به ساف امروز شنبه در بیانیهای تصمیم «آویچای مندلبلیت» مشاور قضایی کابینه رژیم صهیونیستی در خصوص موافقت با طرح تأسیس شهرک صهیونیستی « Eviatar» در کوه صبیح واقع در نابلس در شمال کرانه باختری را محکوم کرد. امروز خیلی از جایگاه های مدیریتی کشور در اختیار کسانی است که آنها شایستگی حضور در آن مسئولیت ها را ندارند. در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضعیف ترین افراد در جایگاه های مدیرکلی قرار گرفته اند و از همین حالا می توان پیش بینی کرد هیچ اتفاقی در حوزه اشتغال رخ نخواهد داد.

۶ ماه از آغاز کار دولت سیزدهم گذشت و حالا وقت ارزیابی است. مصاحبه ایبیسینیوز با بایدن روز چهارشنبه (دیروز) در کاخ سفید گرفته شده و قرار است پنجشنبه شب (امشب) به وقت تهران به صورت کامل پخش شود. بصیری میگوید: درحالحاضر حرکاتی که ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی انجام داده است، با علم به مذاکراتی فرا برجام در آینده است، تهران تلاش داشته تا با افزایش ذخیره اورانیوم غنیشده و اقداماتی متفاوت با تعهدات برجام در مذاکرات آینده دست برتر داشته باشد که وقتی مذاکرات خارج از برجام شروع شد از قدرت چانهزنی بهره ببرد.

فشار حداکثری قرار بود به یک توافق بهتر منجر شود، قرار بود تهران و نیروهای نیابتیاش را تسلیم کند، قرار بود ایران را از مابقی جهان منزوی کند، و قرار بود منافع آمریکا را در موقعیت بهتری قرار دهد. او از سفر روسیه به کرمان رفت و دائم در حال تکاپو برای رسیدگی به مشکلات کشور است ولی عدم انسجام بین تیمش باعث محقق نشدن برنامه هایش می شود، در نتیجه می بینیم نارضایتی ها در حال افزایش است، بدون آنکه اتفاق خاصی در حوزه حل مشکلات مردم رخ دهد.

و حال آنکه بایدن هم در آخرین سخنانش مدعی شد که جمهوریاسلامی به داشتن مواد لازم برای ساخت بمب اتمی نزدیکتر شده است! او در سخنرانی آنلاین خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: ایران حتی آن محدودیتهای زمان برجام را هم نقض کرده است و در مدت چند ماه میتواند اورانیوم غنیشده کافی برای ساخت دو بمب هستهای به دست بیاورد.

بایدن در آخرین گفتههایش چیزی را مطرح کرد که دقیقا عین گفتههای دو هفته پیش بنیامین نتانیاهو بود. دو وزیر دولت روحانی، در کابینه ابراهیم رئیسی حضور دارند. مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری سید ابراهیم رئیسی امروز در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار شد. امروز برخی وزرا در حالی بر صندلی وزارت تکیه زده اند که شاید در حالت عادی یک مدیرکل ساده نیز در آن وزارت خانه نمی شدند.

وی افزود: امروز مشکل مردم برنج، سیب زمینی، مرغ و گوشت شده است. اینها نشان می دهد گرچه اتفاقاتی در حال رخ دادن است اما تاکنون نتیجه ای برای مردم نداشته است. همین موضوع باعث شد که بسیاری از طرفداران ایوانکا از وی آزرده خاطر شوند و برای نشان دادن ناراحتی خود محصولات او را تحریم کردند.

اما ترامپ به معتمدین خود گفت که برنامه های بزرگتری برای پاتل دارد: او معاون مدیر سیا وون بیشاپ را مجبور به کنارهگیری کرد ، پاتل را جایگزین او کرد و اگر هاسپل در اعتراض از سیا کناره گیری میکرد، پاتل یا وفادار دیگری به جای هاسپل سیا را مدیریت میکرد. این کارشناس مسائل آمریکا تاکید کرد : یکی از مشکلات موجود در آمریکا در بحث کرونا این است که این موضوع یک مسئله سیاسی بین جمهوری خواهان و دموکرات ها شده است و این موضوع مانع از آن شده که دولت بایدن بتواند سیاست های خود در این زمینه را به خوبی به پیش ببرد.

درعینحال این را هم باید بگوییم که نقش لابیها در سیاست داخلی آمریکا بسیار مهم است. شرکای تجاری آمریکا منتظر اصلاحات سیاست های داخلی این کشور نمی مانند. همین است که کارهای های این دولت جلو نمی رود. کما اینکه دیدیم در ابتدای ورود به جای آن که به هویت ایرانی معماری موزه فرش توجه کند، دستور داد حوض های هفتگانه مقابل موزه را از خاک پر کنند و در حوض ها، گل بکارند.

بعدازآنکه درخواست صدور شناسنامه را در سایت میخک برای فرزند خود ثبت و از سیستم کد رهگیری دریافت کردند، میتوانند انتخاب کنند که کار را از ایران انجام دهند و یا از واشنگتن. یکی از عواملی که موجب میشود آنها احساس کنند برایشان هزینه ایجاد میشود، همین است که ما همانطور که در مادهی ۳۹ برجام آمده که کشورها میتوانند برخی تعهداتشان را کاهش دهند، این کار را انجام بدهیم.

برخی از گزینههای این لیست قطعی شده و درباره چند نفر هنوز ابهاماتی وجود دارد و رایزنیها ادامه دارد. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تغییر در بافت وزارتخانهها، قانون تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور استفاده مطلوب و هماهنگ از امکانات پزشکی کشور در جهت تأمین و تعمیم بهداشت، درمان، بهزیستی، آموزش و پژوهش پزشکی و تحقق بندهای ۴ و ۱۲ و ۱۳ اصل سوم و آن قسمت از اهداف اصل ۲۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که مربوط به خدمات بهداشت و درمان و بهزیستی است در ۲۴ مهرماه ۱۳۶۴ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

برترینها: تصویری از کابینه احتمالی دولت رئیسی در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری در فضای مجازی منتشر شده است. کانال خبری ملت در میان محافظه کاران اولین شبکه ای بود که پیروزی جو بایدن در آریزونا را اعلام کرد. دکتر زلفیگل در جلسه ۱۵۵ شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، اظهار کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی اصل تاسیس و کارکردش این است که فراتر از تعارض منافع و مسائل سیاسی باید موضوعات را پیگیری بکند.

دیپلماتهای ایرانی در گفتگو با همتایان اروپایی خود در خصوص موضوعات متنوع در ارتباط با بازگشت به توافق هستهای سال ۲۰۱۵ مشغول گفتگو و رایزنی هستند. آقای پرایس: خوب، وقتی توافق هستهای اجرایی بود، تحریمهای هستهای را نیز در بر میگرفت. آقاجان در وضعییت کنونی کشور وزرایی باید معرفی شوند که چند برابر خود آقای رئیسی وزن داشته باشند تا هر وزارت خانه در قامت یک هیات دولت قدر بتوانند پاره ای از مشکلات اوضاع بحرانی حاضر را سر و سامان دهند!

این کابینه همین فردا می توانند مشکلات عدیدهٔ کشور را در این وانفسا حل کنند! انتظار داریم تا برخی از دولتهای عضو اتحادیه آفریقا طی نشست حاضر در اتیوپی، لغو پذیرش رژیم صهیونیستی به عنوان عضو ناظر را مطالبه کنند. همچنین برخی وزرا و معاونان روحانی در دولت آینده حضور دارند. وی افزود: برخی طلبکارانه با این دولت برخورد و از آن سهم خواهی کردند. او در گذر زمان وضعیت وابستگی حزبی خود را جمهوریخواه، حزب استقلال، دمکرات، و «خودداری از اظهار» توصیف کرده است.

  1. انتخاب زمان دلخواه برای نوبت وقت سفارت
  2. مدارک مبتنی بر مکاتبات با شرکت دعوت کننده
  3. وضعیت شغلی شما
  4. اصل گذرنامه ایرانی
  5. تلفن وزارت خانه در تهران : ۰۲۱۸۸۸۴۳۲۵۱

اما لحظه انتخابات ۲۰۲۰ و شکست ترامپ و جایگزینی بایدن به جای او چیزی است که بسیاری معتقدند ایران در همه این سالها منتظر آن بوده است. مشکلات نیز روز به روز دارد افزایش پیدا می کند، برنامه ای هم برای رسیدگی به این مشکلات وجود ندارد.