تلآویو ، مرکز همجنس گرایان دنیا ! (+عکس)

این حساسیت، امروز هم در اظهارات مقامات این سه کشور دیده میشود و هم تا حدودی روابط آنها با ترکیه را متأثر کرده است. از نظر عملی نیز در حال حاضر، اردوغان بخشهایی از خاک عراق، سوریه و یونان را رسماً اشغال کرده و در شمال رود ارس حضوری نواستعمارگرایانه دارد.

این امر در حال حاضر نیز یکی اصلیترین عوامل تنش میان کشورهای خاورمیانه است. در مورد موضوع بحث حاضر، در سالهای دورتر اگر بحث احیای مرزهای عثمانی صرفاً توسط برخی از تئوریسینهای تُرک در کتابها و مقالاتی عرضه میشد، در حال حاضر مقامات رسمی ترکیه صراحتاً و علناً این موضوع را اعلام و در مواردی حتی اجرا نیز میکنند.

در زمستان کشور های اروپای شرقی دما اغلب زیر درجه انجماد است به طوری که در ژانویه، ۱۲ درجه در روسیه، ۲۱ درجه در اکراین و ۲۶ درجه در رومانی افت میکند اما تابستانها اغلب معتدل است با دمایی که البته ممکن است به ۷۰ درجه هم برسد.

همین چند روز پیش بود که اردوغان طی یک سخنرانی از لزوم «بازگشت به مرزهای تاریخی» سخن گفت. بر این اساس میتوان گفت هم ریاض و هم تهران در این یک دهۀ اخیر به دلایل مختلف به این باور رسیدهاند که دستیابی به «نفوذ منطقهای مطلق» برای هیچ یک از طرفین امکانپذیر نیست و هر دو طرف باید به «نفوذ منطقهای نسبی» بسنده کنند و هر یک، سهم دیگری را به رسمیت بشناسند.

این امر نشان میدهد که ریاض، خودش هم خیلی مایل نیست بیش از این در باتلاق جنگ هفت سالۀ تقریباً بینتیجه با یمن فرو برود. آنها باید جواب دهند که آیا تحت فشار بودند؟ کشورهای منطقه اگر واقعاً با اصل موضوع هستهای مشکل داشتند، باید با هند و پاکستان و رژیم صهیونیستی مشکل میداشتند که موضوع هستهای آنها صراحتاً و عملاً نظامی است.

با این وجود، بیراه نیست اگر بگوییم که مسالۀ هستهای ایران، اساساً برای هیچ کشوری در جهان و منطقه «مساله» به حساب نمیآید و در واقع این موضوع را باید مسالۀ دیپلماتیک ایران و آمریکا دانست!

ازاینرو، این پژوهش چنین استدلال میکند که منطق اقدام در عرصه سیاست خارجی دولت یازدهم تا حد بسیاری متأثر از راهبرد چندجانبهگرایی است و اینکه منطق یادشده در چارچوب یک جهاننگرش خاص و ملهم از بننگرشهای دینی و ارزشی محیط سیاسی داخلی، بر اساس ویژگی ضد هژمونیکگرایی انتظام یافته است. نیویورک تایمز چند روز پیش از پایان مأموریت میز مستقل ایران در سازمان سیا خبر داد که بسیاری از ناظران، این تصمیم را در چارچوب تمرکز گستردۀ واشنگتن برای مقابله با پکن تبیین کردند.

به گزارش اسپوتنیک، این ویدئو همچنین توسط الکساندر روگاتکین، خبرنگار شبکه تلویزیونی “روسیه 1” در کانال یوتیوب وی منتشر شده است.این خبرنگار در کانال تلگرامی خود توضیح داد، یک پالایشگاه کوچک نفت شبه نظامیان سوری در استان حماه با کمک دو مهمات پرنده توسط نیروهای عملیات ویژه ارتش روسیه منهدم شد. ایران و عربستان بدون شک دو کشور مهم و تاثیرگذار در خاورمیانه هستند.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس)، شامگاه روز هشتم مهر ماه سالجاری، جزئیات دیدار «محمد بن سلمان» -ولیعهد سعودی- با «جیک سالیوان» -مشاور امنیت ملی کاخ سفید- را منتشر کرد که در آن، طرف سعودی برای پایان دادن به بحران یمن بر اساس طرحی که شامل آتشبسِ فراگیرِ تحت نظارت سازمان ملل متحد باشد، تأکید کرده است. با این وجود بعید نیست که در ادامه با توجه به افزایش توزیع تسهیلات جدید بانک مسکن ، سهم این حوزه تا پایان سال نسبت به گذشته با افزایش همراه شود.

این استراتژی در زمان رضاشاه هم وجود داشت،رضاشاه سعی می کرد از طریق نزدیکی به آلمان،نفوذ و قدرت شوروی و انگلیس را کم کند ولی با شروع جنگ جهانی دوم این استراتژی او ناکام ماند.در طول جنگ این استراتژی ادامه یافت و امریکا جایگزین آلمان شد. در دولت شولتز، سوسیال دموکرات ها با حزب سبز و دموکرات های آزاد، ائتلاف کرده اند و انتظار می رود سفر او به واشنگتن تا حدی به شفاف شدن سیاست خارجی این ائتلاف ناهمگون کمک کند.

ما هرگز سوابق کمک های امارات و بحرین به فلسطین را فراموش نمی کنیم. بن سلمان حتی به موافقت سعودیها با ورود کشتیهای حامل فرآوردههای نفتی به بندر الحدیدۀ یمن و بازگشایی فرودگاه بینالمللی صنعاء نیز اشاره داشته است. از آنجایی که هرگونه تلاش برای احیای امپراتوری عثمانی، تهدیدی برای ایران نیز خواهد بود، در مجموع، این عامل به عنوان خطر مشترکی برای عربستان، مصر، عراق و ایران، میتواند عاملی برای همکاریهای مشترک میان آنها باشد.

در تماسهایی که نگارنده با بعضی از نمایندگان این کمیته داشته ام این موضوع تائید شده است. که منجر به قطع روابط دیپلماتیک میان تهران و ریاض شد، هیچ زمانی مانند امروز نبوده که دو کشور در شرایطی قرار داشته باشند که موضوعات مشترک میان آنها بیش از موضوعات اختلافآمیز باشد. قرار است پیکر وی صبح روز شنبه به صورت امانی در بهشت زهرا آرام گیرد.

شاید تصور آن سخت بود که مجلس نهم در ماههای آخر خود، وارد مقوله جرم سیاسی شده و حتی مواردی را مصوب کند و مورد استقبال کسانی قرار گیرد که رقیب مجلس نهم، محسوب میشدند.

کیهان مینویسد:« طیف غربگرای داخل کشور را مامور کرده اند تا به مواضع مقتدرانه تیم هستهای حمله کنند و چون حمله به توانمندی و اقتدار تیم هستهای کشورمان هویت وطنفروشانه آنها را فاش میکند، این حملات را در پوشش نقد انجام میدهند! برای نمونه صنعت بزرگ داروی ایران با مشکل واردات مواد اولیه ضروری روبرو است، به علاوه به نظر میرسد ورشکستگی شرکتها رو به افزایش است و این در حالی است که برخی از کارخانه ها فقط با نصف ظرفیت خود به فعالیت ادامه میدهند.

وی همچنین در Netflix ، جایی که به عنوان عضو هیئت مدیره خدمت می کرد، مقدار قابل توجهی آپشن سهام داشت و گزارش داد که در سال گذشته بیش از 300 هزار دلار از طریق استفاده از آپشنهای سهام Netflix کسب کرده است. از بهمن 1389 که بحران سوریه آغاز شد، به ویژه از دی سال 1396 و در پی حملۀ نابخردانه به سفارت عربستان توسط عناصر خودسر -بخوانید بیسر!

این جاده میتواند علاوه بر اهمیت اقتصادیِ بسیار مهم، سه شهر مقدس مسلمانان شیعه و سنّی را به هم وصل کند و از این جهت دارای معنای نمادین مهمی در روابط سه کشور تاثیرگذار خاورمیانه باشد.