در سدهٔ چهارم پ

اگر دولت های موقت و بنی صدر و رجایی را كه هریك در دوران التهاب بودند و عمر كوتاهی داشتند، فاكتور بگیریم، از سال 1360 تا كنون، تنها دولتی كه در آن واردات كاهش داشته است، دولت میرحسین موسوی بوده است. ۱- اگر دولت دهم توانست در دوران تحریمها درآمد نفتی بالایی کسب کند، به معنای موفقیت آن دولت در دور زدن تحریمها است.

در ابتدا، جلسه افتتاحیه پنجمین دور پارلمان عراق به ریاست «محمود المشهدانی»، رئیس سِنی پارلمان آغاز شد و نمایندگان پارلمان سوگند یاد کردند. آشوک سواین، استاد تحقیقات صلح و درگیری در دانشگاه اوپسالا سوئد، گفت که کیم به طور فزاینده ای از عدم توجه جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده ناامید می شود.

به گزارش افکارنیوز، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا عصر روز چهارشنبه به وقت واشنگتن در سخنانی در تگزاس، سیاست دولت آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در زمینه انرژی را به باد انتقاد گرفت. در نشست تخصصی “ایالات متلاطم آمریکا: سیاست داخلی و خارجی دولت ترامپ” سیاست داخلی و خارجی ایالات متحده آمریکا پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در دو بخش جداگانه توسط اساتید مربوطه مورد بررسی قرار گرفت.

سپس دکتر کرمی یادآور موضوع گسترش ناتو شد و گفت: علیرغم توافق ایالات متحده آمریکا وشوروی سابق در سال ۱۹۸۹ برای عدم گسترش ناتو و انحلال پیمان ورشو این توافق بعد ازچند سال ازموضوعیت افتاد وساختار جدید ناتو درسال ۱۹۹۴ میلادی شکل گرفت. وی در پایان افزود: دولت ترامپ بر امتیاز دهی حداقلی به ایران و بازگشت پذیر بودن این امتیازها و عدم تغییر ساختار تحریم ها اعتقاد دارد و با سیاست “تهدید به افزایش تحریم های اقتصادی” و “تهدید به بازگشت”، می خواهد اهرم های قدرت ایران در منطقه و حوزه نفوذ آن را مدیریت کند.

وی همچنین افزود: مسائلی که دولت تازه کار ترامپ در مقابل روسیه پیش روی خود می بیند ابتدا مسئله سپر دفاع موشکی است که برای هر کدام از طرفین مهم محسوب می شود، هر دو کشور با طرح این موضوع سعی برایجاد همپایگی راهبردی کرده اند که البته آخرین مورد مربوط به استارت ۲می شود که عدم موفقیت را در پی داشت .

درمورد بحران اوکراین راه حل موجود راه حل توافق مینسک هست که البته طرف های غربی هرگونه پیشرفت در این توافق را منوط به عقب گرد روس ها از اوکراین و تخلیه این کشور می دانند، بنابراین راه حل مذکور هم به بن بست برخورد کرده است.

پس از آتش سوزی یک ساختمان تجاری (کلمبوشاوس) و اضافه شدن کارگران برلین غربی به شورش ها، والتر اولبریخت، رهبر وقت آلمان شرقی تصمیم می گیرد تا از نیروهای شوروی بخواهد تا سرکوب علیه قیام مردمی را سازماندهی کنند. کشورهای غربی توسعه یافته ترین منطقه سیاره ما هستند. همچنین روس ها ترامپ را فردی عملگرا می دانند که دیدگاه های سنتی داشته و تاکیدی بر رهبری جهان ندارد و موضوعات و کشورهای مهم برای دولت ترامپ در درجه اول به جای روسیه، چین بوده و در مراحل بعدی ایران و مکزیک می باشند.

بیشترین تلفات در کشورهای جهان سوم بود که ایران در این بین تلفات بسیار زیادی داشت. این گفتمان، بعضی از رفتارها و منافع را برای سیاست خارجی ایران ممکن و مشروع ساخته و برخی دیگر را ناممکن و نامشروع میسازد.

به گزارش رویداد۲۴ در زمان تبلیغات ریاست جمهوری، کانون دانشگاهیان ایران اسلامی که در میان اعضای شورای مرکزی اش، برخی اعضای کابینه احمدی نژاد هستند با انتشار بیانیهای از رئیسی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری دعوت کرد. وی در ۲۳ نوامبر (سوم آذر) در بیانیهای که همزمان با انتشار اعضای انتخاب شده برای کابینه منتشر کرد گفت: من به تیمی نیاز دارم که از همان روز اول به من کمک کنند تا دوباره جایگاه آمریکا در صحنه جهانی را تثبیت کنم و بتوانند جهان را برای مقابله با بزرگترین چالشهای روبرو متحد کنند.

سردار حاجیان خاطر نشان کرد: ایران اسلامی به عنوان ستون امنیت در منطقه محسوب می شود از این رو با افتخار میزبانی این رویداد مهم جهانی را بر عهده گرفته است.

وی به موضوع روابط تاریخی ایالات متحده و روسیه و شکل گیری آن از قرن ۱۹ میلادی و کش و قوس هایی که در طول سالیان بعد که مهم ترین آن ها ائتلاف این دو کشور در جنگ جهانی دوم و افول آن در طی جنگ سرد بود، اشاره کرد. وی در پایان چنین نتیجه گیری کرد: در دوره ترامپ موضوع سپر دفاع موشکی که کشمکشی چند ساله بین هر دو کشور بود عملا از قبل عملیاتی شده و امکان برچیدن آن وجود ندارد.

موضوعات حقوق بشروکنترل تسلیحات نیز وجود دارند.امکان توافق محدود برای هر دو کشور وجود دارد اما امکان توافق بزرگ در این برهه امکان پذیر نمی باشد. وی در ابتدای سخنان خود به این نکته اشاره کرد که ساختار تحریم ها علیه ایران باید کمابیش دست نخورده باقی بماند زیرا امکان اینکه نهادهای اطلاعاتی- امنیتی گزارشی علیه ایران در کنگره و یا برای کاخ سفید ارائه دهند درحد بالایی منتفی است.

وی شروع جنگ توسط این کشور را با اعلام آمادگی کامل نهادهای نظامی در این کشور و اجماع دیگر نهادها ممکن دانست که البته این اجماع به هیچ وجه وجود ندارد.

با این حال وی با ارائه یک نظر سنجی دیگر نشان داد که ۸۸ درصد جمهوری خواهان بر این اعتقادند که ایالات متحده در این دوره به اتحاد می رسد و در مقابل ۸۱ درصد دموکرات ها مخالف این موضوع هستند. وی در ادامه به دو قطبی شدن جامعه ایالات متحده اشاره کرد و در این باره افزود: طبق یک نظر سنجی انجام شده ۸۵ درصد مردم آمریکا بر این اعتقادند که این کشور دچار شکاف در مورد مسائل اصلی شده است.

وی درادامه افزود:دولت روسیه نسبت به روی کار آمدن ترامپ نگاه مثبت دارد چراکه مسائل حقوق بشری برای ترامپ آن چنان که در گذشته برای دیگر دولت های آمریکا مهم جلوه می کرد، اهمیت ندارد. اولویت امریکا در این منطقه در دوره حاضر مسائل عراق و یمن است. اگرچه اتحادهایی که بر اساس یک تهدید خارجی مشخص شکل میگیرند بهعنوان دفاع جمعی مطرح میباشند و بهنوعی ماهیت امنیت دستهجمعی را از حالت ایده آل آن خارج میکنند، اما بر اساس ماده 51 و فصل هشتم منشور ملل متحد دفاع جمعی بهعنوان مکمل امنیت دستهجمعی مجاز شمرده شده است.

با اینکه سال ها علیه روسیه در رسانه های آمریکا تبلیغ شده بود اما در دوره جدید این نگاه از طرف مردم آمریکا تغییر پیدا کرده است و این مورد را باید در حوزه جامعه شناسی سیاسی تحلیل و بررسی کرد. حالا یک عدهای در جامعه، ممکن است به هر دلیلی شیفتهی یک تمدنی یا یک کشوری باشند؛ اما این وقتی به بدنهی مدیران انقلاب و مجموعههای انقلاب نفوذ میکند، چیز خیلی خطرناکی میشود.