«روحانی واقعا رئیسجمهور بدشانسی بود

اگر روحانی رابطه با اصلاحطلبان را حفظ میکرد، وضعیت بهتر میشد؟ در حقیقت اگر اصولگرایان به تندروها میدان ندهند، چه بسا علیه خودشان قیام کنند و تنهایشان بگذارند. اگر هم بنای مخالفت داشته باشند، روشهای بازدارندهای در دستور کارشان قرار میگیرد. سازمان پیمان امنیت جمعی در حوزهٔ آسیای میانه و قفقاز بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به رهبری و توسط روسیه و عمدتا با هدف متحد نگه داشتن جمهوریهای سابق و نیز برای محدود کردن گسترش ناتو و نفوذ آمریکا بنیان گذاشته شد تا مسکو همچنان بازیگر اصلی در آسیای مرکزی و قفقاز باقی بماند.

۲- در حوزه انسانشناسی: مباحث مربوط به حوزه انسانشناسی قابل تفکیک از مباحث حوزه سیاست و حکومت و روابط بینالملل نیست؛ از این رو با توجه به مبانی انسانشناسی اسلامی میتوان اندیشهها و جهتگیریهای سیاسی در اسلام را شناسایی نمود. در چنین شرایطی شیوع ویروس کرونا نیز مزید برعلت شد و شرایط را بسیار سخت کرد. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، پارلمان عراق شب گذشته جدول کاری خود برای انتخاب ریاست جمهوری را اعلام کرد که بر اساس آن، نمایندگان عراقی امروز دوشنبه میبایست به نامزد مورد نظر خود برای تصدی منصب ریاست جمهوری رأی دهند؛ با این حال، تحریم این جلسه از سوی برخی از فراکسیونها کار انتخاب رئیس جمهور جدید را سخت خواهد کرد.

در ایامی که ایران انقلابی در جنگ تحمیلی با عراق به سر می برد، عرفات، الحسن را از تهران فراخواند تا جامه وزارت کشور را به تن او کند. از آنجا که فرهنگ و ابزارهای فرهنگی در بسیاری از موارد ضمیر ناخودآگاه مخاطبان خود را هدف قرار میدهد و با لطافت و ظرافت غیرمشهودی بر لایههای عمیق اذهان ایشان تأثیر میگذارد، لذا در مقایسه با سایر ابزارهای شایع در دیپلماسی، دیپلماسی فرهنگی با سهولت بیشتری در لایههای زیرین جامعه و با عمق بیشتری رسوخ میکند و بر جای میماند.

استراتژی موازنه منفی در واقع استراتژی خاصی است که با استراتژی عدم قابل شناخت و ارزیابی است . هر یک از تصمیمگیران و مقامات سیاسی، منافع ملی را براساس تفسیر سیاسی و ایدئولوژیک خاصی ارائه میدهند. تاثیر قدرت های بزرگ بر سیاستگذاری ها و تصمیم سازی در عرصه داخلی و خارجی در دوره قاجار و دوره پهلوی به اوج می رسید به نحوی که در بسیاری از مواقع تعیین یا عزل صدراعظم ها در دوره قاجار در اثر نفوذ قدرت های بزرگ صورت می گرفت.

بر اساس توافقهای صورت گرفته میان سە طیف اصلی عراقی، منصب ریاست جمهوری سهم کردها، ریاست مجلس سهم سنیها و نخست وزیری عراق سهم شیعیان این کشور است و انتظار می رود مجلس عراق امروز (یکشنبه) در اولین نشست خود بتواند رئیسی برای خود انتخاب و از سناریوی دست نیافتن به نتیجه و ادامه نشستها به مدت طولانی در این باره، جلوگیری کند و پس از آن، در مدت ۳۰ روز رئیس جمهور عراق انتخاب شود.

در دوره پهلوی نیز تعیین یا برکناری نخست وزیر به دستور قدرت های بزرگ صورت می گرفت. ایشان به گونهای هستند که خوشحالی یا ناراحتی خود را بروز نمیدهند، چون بالاخره کارکشته سیاست هستند اما فشارها از روی او برداشته شد و من این را در چهره آقای روحانی احساس کردم. در واقع با کاخسفیدنشینی دونالد ترامپ و بالطبع آن خروج ایالات متحده از برجام به قول آقای روحانی جنگ شدید اقتصادی را به ایران تحمیل کرد.

او همچنین خبر از دیدارهای اخیر محسن هاشمیرفسنجانی با روحانی و لاریجانی داده و گفته است که بهزودی سیدحسین مرعشی نیز جلسهای را با آقای روحانی خواهد داشت و احزاب همگی دولت در سایه هستند. این امر با وجود مخالفت شماری از مقامات وزارت خارجه ایالات متحده انجام شد. وزارت دفاع چین از مشارکت این کشور به همراه ایران در رزمایش نظامی آتی روسیه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دکتر حسین امیرعبداللهیان در این دیدار که در ساختمان شهید سلیمانی دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه برگزار شد، به تشریح رویکرد دولت جدید در سیاست خارجی و اولویتهای اصلی جمهوری اسلامی ایران در این حوزه پرداخت.

یا در حوزهی نظامی، آمریکا هزینه میکرد اما الان میگوید چنین چیزی را انجام نمیدهم و در حال واگذاری به شرکای خودش است. پیلزبری میگوید اگرچه واضح به نظر میرسید که بسیاری از ادعاها نادرست بودند، اما ترامپ تمایل داشت آن ادعاها را باور کند تا حدی که بدین خاطر برنامههای فاکس نیوز را تماشا میکرد و به طور خاص به برنامه «دابز» علاقه داشت.

یکی از اصول سیاست خارجی برگرفته از قانون اساسی، عدم تعهد در برابر قدرتهای سلطهگر و روابط صلحآمیز متقابل با دولتهای غیرمحارب است. دولت باید در مقابل مسئولیتی که برعهده میگیرد پاسخگو باشد. بنابراین تلاش تندورها این بود که دولت روحانی در نیمه راه اعلام استعفا و ناتوانی کند. ایران به «توازن تهدید» از طریق کاهش تعهدات برجامی از جمله در خصوص الزام پیش بینی شده در برجام در مورد سطح غنی سازی مبادرت ورزید و با در پیش گرفتن «تنوع در پاسخ» ضمن مقابله با آمریکا در سطح منطقهای ازجمله سرنگونی پهپاد آمریکایی و …

این عجله اعتدالگرایان در بازگشت به قدرت بیش از آنکه برنامهریزی و طراحی آنان برای احیای ظرفیتهای اجتماعیشان را نمایش دهد، نشاندهنده عمق اختلال موجود در دستگاه محاسباتی این طیف از حامیان و تصمیمسازان هشت سال دولت حسن روحانی است.

آقای روحانی در خیلی از مسائل در مقابل موانع ایستادگی کرد تا کار جلو برود و متوقف نشود. 20 سال پیش خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم و ایشان تاکید کردند که شما در عرصه رسانه و تبلیغات بایستی صدای مردم را به گوش جهانیان برسانید و معارف فلسطین را به مردم منتقل کنید و ما هم این کار را تا توانمان بود انجام دادیم و امروز می بینیم که بسیاری از نقاط جهان صدای فلسطین و حداقل نام آن را شنیده اند و از وضعیت آن با خبرند.

چه شد که دو سال پیش از تبریز برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام کردید؟ استعمار قاره آمریکا توسط اروپاییها از قرن شانزدهم میلادی آغاز شد. این حقوقدان بینالمللی موسسه عالی مطالعات بینالمللی ژنو ادامه داد: آنها امروز که در جایگاه سیاستگذاری و تصمیمگیری قرار گرفتهاند، ناگهان متوجه شدهاند که نقض برجام یعنی از بین بُردن اعتبار بینالمللی آمریکا در عرصه مذاکرات و معاهدات بینالمللی؛ نقض برجام یعنی نقض یک قطعنامه شورای امنیت و بیاعتبار کردن این نهاد که سالها از آن به عنوان یک اهرم قهریه استفاده کردهاند؛ یعنی ایجاد شکاف بیسابقه با جهان غرب و متحدین اروپایی؛ یعنی بیاعتبار کردن آژانس بینالمللی انرژی اتمی و نظام بازرسی آن و به تبع به خطر انداختن رژیم عدم اشاعه؛ یعنی سلب فرصت مذاکره با کشورهایی مانند کره شمالی که با آن مشکل امنیتی جدی و حیاتی دارند.

دولت روحانی میدان را خالی نکرد و تلاش کرد از همه توانمندی خود برای حل مشکلات مردم استفاده کند. در نتیجه هر چقدر آقای روحانی گارد خود را را باز کرد، رفتار آنها تندتر شد، تا جایی که حتی «دولت در سایه» را مطرح کرده و از رهبری خواستند تا در قالب دولت در سایه کارشان را انجام بدهند که البته با این مساله شدیدا مخالفت شد.

گفته میشود که آقای روحانی در این جلسه گلایههایی داشتهاند. این روزها بیشتر آقای روحانی را میبینید؟ تلاش دولتهای یازدهم و دوازدهم این بود که فشارها از روی مردم برداشته شود.