سياست خارجي دولت حسن روحاني، تعامل سازنده در چارچوب دولت توسعهگرا

شبهنظامیان مورد حمایت ایران همچنین در نبردهای برای کنترل غوطه شرقی و مجاورت فرودگاه بینالمللی دمشق و حومه جنوبی دمشق که تا استان درعا، مهد انقلاب سوریه شرکت کردند. ورود ائتلاف بینالمللی برای مقابله با دولت اسلامی (داعش) در سوریه راه را برای نیروهای آمریکایی باز کرده است تا از نزدیک با گسترش نفوذ شبهنظامیان مورد حمایت ایران برخورد کنند و آن را نسبتاً محدود کنند.

مشارکت شبهنظامیان مورد حمایت ایران در نبردهای نظامی در دمشق و حومه آن، از جمله القلمون، الزبدانی و محاصره العدید، که در آن تعدادی از مردم شهر از گرسنگی جان باختند، پررنگ تر بود. شایان ذکر است افرادی که با پرداخت حقوق ماهانه قابل توجه جذب شده بودند، پس از تسلط نیروهای امنیتی داخلی ” الأسایش ” بر محله طی شهر قامشلی، اکثر آنها به فرمانداری دیرالزور منتقل شدند.

نزدیک انتخابات برخی دوستان میگفتند مردم ایران قابل پیشبینی نیستند و امیدواریم آقای همتی رأی بیاورند و هشت روز دیگر جشن پیروزی میگیریم، همین نشان میدهد که نمیدانیم در کشور چه میگذرد و این نگاه یعنی از مردم فاصله گرفتهایم که باید به آن توجه داشته باشیم.

مشارکت شبهنظامیان مورد حمایت ایران در عملیاتهای نظامی به حماه، حلب و ادلب نیز کشیده شد، جایی که مشارکت آنها در نبردها منجر به رفع موفقیتآمیز محاصره زندان حلب شد. اما با گسترش عملیاتهای نظامی، شبهنظامیان حزبالله مشارکت خود را در عملیاتهای نظامی کاهش دادند و در نتیجه جذب نیرو نیز کاهش یافت.

حزب الله نمی خواست حضور خود در سوریه را با حمله به پایگاه های آمریکا به خطر بیندازد، بنابراین مشارکت در اقدامات نظامی را کاهش داد و به نظر می رسید از کنترل خود بر مرز سوریه و لبنان راضی باشد. مرگ توسلی نقطه عطفی برای فاطمیون از نظر استراتژی و مواضع آنها در سوریه بود. نظر شما درباره مجموع کارنامه دولت تدبیر و تفاوت عملکرد دولتهای یازدهم و دوازدهم چیست؟

مخالفت برلین با ارسال سلاح به اوکراین، پیام های نه چندان واضح درباره همراهی با تحریم های احتمالی واشنگتن علیه مسکو و همچنین مخالفت با برهم زدن پروژه نورد استریم ۲ که گاز ارزان روسیه را به آلمان می رساند، از جمله موارد اختلاف میان شولتز و بایدن عنوان می شود.

البته باید به این نکته توجه داشت که در برخی از موارد وسعت سرزمین ومنابع ارزشمند آن سبب بروز مشکلاتی شده،و به صورت عامل محدودکننده درآمده اند. و مادی برای هرگونه فهم و برداشتی از امور جهانی ضروری است (watt,1998:41) آنها به گفتمان­های رایج و نافذ در جامعه توجه زیاد ی دارند، به این دلیل که گفتمان، اعتقادات و منافع را شکل داده و یا آن را منعکس می سازد و از این طریق هنجارهای رفتاری قابل قبول را بنیان می­نهند.

نگارنده در پایان مینویسد: «مبارز السنوار یکی از برجستهترین عوامل نگرانی، سردرگمی، ترس و شکست اسرائیلیها است و با مدیریت آن در نوار غزه، ترس و وحشت را برای اسرائیلیها مجسم ساخته و این به خودی خود، کافی است..و مقاومت همچنان ادامه دارد». بهتبع آن سیاست خارجی ایران (مقاومت منطقهای و سیاست هستهای) بهعنوان رفتارهایی غیرواقعبینانه و غیرنرمال مورد بازنمایی قرار میگیرد.

در نبردهای شهر و حومه حمص، به ویژه شهرهای حمص، پالمیرا، القصیر و میدان نفتی الشاعر، شبهنظامیان مورد حمایت ایران بسیاری از اعضای خود را از دست دادند و در همان زمان بسیاری از غیرنظامیان سوری نیز را کشتند. شبهنظامیان مورد حمایت ایران حداقل ۶۵۵۰۰ جنگجوی سوری و غیر سوری را شامل می شوند و در تمام مناطق تحت کنترل رژیم سوریه مستقر هستند، بر اساس آمارهای دیدبانان حقوق بشر سوریه، ۸۰۰۰ جنگجو زیر پرچم تیپ فاطمیون فعالیت میکنند.

در حالی که جذب نیروی تیپ فاطمیون سناریوی دیگری است، موسس این تیپ، علی رضا توسلی، پس از آمدن به سوریه، دو هدف داشت، هدف اول رقابت با حزب الله لبنان در سوریه برای جلب رضایت رهبران نظامی و سیاسی ایران و هدف دوم نفوذ به داخل سوریه و گسترش آن با استفاده از تمام توانمندی های تیپ بود.

به گفته فعالان این منطقه، تیپ فاطمیون از یک سیستم خاص پیروی می کند، زیرا فرماندهان ارشد ایرانی و فرماندهان درجه دوم افغان هستند. فرماندهان همچنین بیمارستان الشفاء در المیادین را برای خدمت به شبه نظامیان افغان و خانواده های آنها آماده کرده اند، در حالی که از درمان پزشکی ساکنان منطقه در این بیمارستان جلوگیری می کنند. همچنین توسلی به خانواده رزمندگان کشته شده در حین خدمت در سوریه وعده پاداش های ۵۰ میلیون تومانی داد.

آنها توسط شخصیت های روحانی طرفدار ایران در “سرایا العرین” تیپ ۳۱۳ در شمال درعا، اللجاه در حومه درعا، شهر البعث و خان أرنبه در حومه القنیطره، مناطق نزدیک به مرز با جولان سوریه و حومه السویداء استخدام شده اند. در همین راستا، مسجد ابوبکر شهر ابوکمال را به مسجد فاطمه الزهرا تغییر نام داد. به همین ترتیب، شبهنظامیان تحت حمایت ایران نام دختر دانشآموزی به نام «عایشه» را به «رقیه» و نام پسر دیگری به نام «عمر» را به «علی» تغییر دادند.

علی رضا توسلی به پناهندگان مستاصل در صورت پذیرش پیوستن به تیپ فاطمیون، حقوق ماهیانه یک میلیون تومانی و همچنین اقامت در ایران را برای آنها و خانواده هایشان پیشنهاد کرد. راتنر این مسائل را در سرمقالهای افتخاری در نیویورکتایمز مطرح کرد و روایت تورم «ناپایدار» کاخ سفید را به چالش کشید و از آنان خواست تا «اندکی انضباط مالی واقعی به تفکرشان تزریق کنند».

همچنین ثروت برایان دیز از سال 2009 که اولین شغل خود را در کاخ سفید به عنوان دستیار ویژه اوباما در سیاست های اقتصادی به دست گرفت، به طرز چشمگیری چند برابر شده است. جنگ علیه ترور به عنوان پایه دکترین بوش در سند امنیت ملی آمریکا در سال 2002 نیز عنوان گردید که پیوندی میان اسطوره ها، رسالت و سیاست خارجی آمریکا ایجاد می کرد.

وزارت دادگستري ادعا نمود که اين پرونده بايد به دو علت مختومه گردد: اول، به علت ادعاهاي دولت بوش مبني بر اينکه “اسرار دولتي ” باعث ميشوند هر گونه پرونده قضايي در مورد جاسوسي غير قانوني قوه مجريه، قابل پيگيري نباشد. و در ابتدای دوره مورد بررسی(اسفند 1399) نرخ تورم ماهانه حدودا 1.8 درصد بوده است.