شفافیت را چه کسی درست کرد؟

به گزارش ایرنا، «محسن بهاروند» سفیر ایران در لندن یکشنبه شب با انتشار پیامی در حساب اینستاگرامی خود نوشت: همه کشورهای عضو برجام حتی دولت فعلی آمریکا هم قبول دارند که رفتار ایالات متحده پس از انعقاد برجام در عدم اجرای تعهدات خود یک اقدام یکجانبه خودسرانه، غیرقانونی و غیر سازنده بود. راي 4 ميليوني توکلي که براي اولين بار در انتخابات رياستجمهوري براي نفر دوم رقم ميخورد يک تحليل بزرگ در پس خود داشت. مطابق با قانون، برای ثبت طلاق توافقی نیز همانند سایر طلاق ها، می بایست زوجین ظرف ٣ ماه پس از صدور گواهی عدم امکان سازش، در دفتر طلاق حاضر و بر طبق گواهی عدم امکان سازش صادر شده از دادگاه، آن را ثبت نمایند. در مرحله ای که رای دادگاه و گواهی عدم امکان سازش صادر گردیده و زوجین می بایست ظرف سه ماه به دفتر طلاق جهت ثبت آن مراجعه نمایند، باز هم امکان تغییر توافقات وجود دارد و بر این اساس زوجین باید با اقرار کتبی خود در دفتر طلاق، توافقات خود را تغییر دهند و آن توافقات جدید در سند طلاق نوشته می شود.

یعنی بعد از ثبت طلاق توافقی در دفتر طلاق نیز، زوجین میتوانند طی یک صورتجلسه، توافقات خود را تغییر دهند و این سند عادی که به امضا و اثر انگشت آنان می رسد، در دادگاه قابلیت استناد خواهد داشت. در مقاله حاضر، مروری اجمالی بر سیر شکلگیری و توسعه این موافقتنامه و برخی از مهمترین مفاد مندرج در آن خواهیم داشت. امروز علاوه بر مقامات با احزاب عراقی دیدار خواهم داشت و انشاءالله فردا به اقلیم کردستان عراق خواهم رفت و با برادران اقلیم گفتوگو خواهم داشت. وی همچنین بیان کرد: ما و عراق همکاریهای بسیار خوبی در حوزه راه آهن، استفاده از منابع مشترک و همکاریهای اقتصادی و همکاریهای بانکی و مالی و مسائل منطقهای داریم. «سیدعمار حکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق، در دیدار سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، تحولات سیاسی منطقه و روابط عراق و جمهوری اسلامی ایران را بررسی کرد. دستیار ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی در گفتوگوی تلفنی نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل، بر لزوم اجرایی شدن توافقات ادلب در راستای حفظ آرامش و جلوگیری از بروز مجدد تنشها تأکید کرد. دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی بر لزوم اجرایی شدن توافقات ادلب در راستای حفظ آرامش و جلوگیری از بروز مجدد تنشها تاکید کرد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که به اسلوونی سفر کرده است، با اشاره به سیاست های سلطه طلبانه آمریکا و خروج آن کشور از توافقنامه ها و معاهدات متعدد دوجانبه و چندجانبه گفت: در آستانه ورود به سال ۲۰۲۰ میلادی، «قانون قدرتمندان» حتی بیش از گذشته بر «قدرت قانون» غلبه پیدا کرده است. ایستادگی بر مواضع بر حق اسلامی در مخالفت با نظام سلطه و استکبار، ایستادگی در برابر زیاده طلبی و دستاندازی به ملتهای ضعیف، افشای حمایت امریکا از دیکتاتوریهای قرون وسطائی و سرکوب ملتهای مستقل، دفاع بیوقفه از ملت فلسطین و گروههای مقاومت میهنی، فریاد منطقی و دنیاپسند بر سر رژیم غاصب صهیونیست، قلمهای عمدهئی را تشکیل میدهند که دشمنی رژیم ایالات متحده امریکا را بر ضد جمهوری اسلامی، برای آنان اجتناب ناپذیرکرده است. مذاکرات چندجانبه برای امضای کنوانسیونهای پاریس و برن را میتوان بهعنوان اولین تلاش کشورها برای ایجاد نوعی هماهنگی در قوانین و مقررات مالکیت فکری در نظر گرفت که حمایت از حقوق مالکیت فکری را در سطح بینالمللی ممکن میساخت.

در نتیجه این تحولات، حمایت از حقوق مالکیت فکری در خارج از قلمرو حاکمیتی دولتها نیز ضروری مینمود و همین امر، زمینه ایجاد توافقات بینالمللی پیرامون حفاظت از داراییهای فکری را موجب گردید. توافق می نمایند. در این مقاله به بررسی امکان تغییر توافقات طلاق توافقی می پردازیم. نکته قابل توجه این است که تغییر صورتجلسه نباید به گونه ای باشد که ماهیت طلاق توافقی را تغییر دهد. همانطور که واضح است، طلاق توافقی بر مبنای توافقات زوجین صورت می گیرد و نکته مهم این است که اگر به مرور زمان زوجین، خواهان تغییر صورتجلسه خود باشند می توانند این کار را انجام دهند. با این همه، اگر تهران و واشنگتن نتوانند بار دیگر حیات را به توافق برجام بازگردانند، بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران بر این باورند که هیچ طرح دوم و جایگزینِ (Plan B) ممکن و شدنی نیز برای این توافق وجود ندارد و عملا چشم انداز تشدید درگیری و منازعات در خاورمیانه، بیش از پیش تقویت خواهد شد.