فصلنامه سیاست خارجی

ایران به شکل رسمی خالد اسلامبولی را شهید قلمداد کرد و نامش بر یکی از خیابانهای تهران نشست. در آن سالها تلاشهایی هم برای تغییر نام خیابان خالد اسلامبولی انجام شد که بیسرانجام ماند.

در عرصه سیاست خارجی نیز در دولت روحانی با غرب گرایی در سیاست خارجی باعث شد به دیگر قدرت های بزرگ از جمله چین و روسیه و به سایر مناطق جهان و از جمله کشورهای مسلمان توجه نشود. بلافاصله پس از انتخابات سال ۸۸ کشور در بحرانی سیاسی فرو رفت و دولت در عرصه بینالمللی تا حدی تضعیف شد.

سیاست خارجی کشورها در عرصه ی گسترده ای به نام محیط بین الملل به مرحلۀ اجرا گذاشته می شود . با این همه اختلاف ایران و مصر فقط محدود به حکم اعدام دو ایرانی نیست و ریشههای طولانیتری دارد. سردار وحیدی میافزاید: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر هواپیماهای بدون سرنشینی را با تکنولوژی و فناوری بسیار پیشرفتهتر از پهپادی در اختیار دارد که اخیرا از سوی نیروهای حزبالله بر آسمان رژیم صهیونیستی به پرواز درآمده است.

حالا اما معادلات منطقه آبستن تغییرات مهمی است که ازسرگیری روابط تهران و ریاض در راس آن قرار دارد. کشور سوریه که به لطف مقاومت و ایستادگی خود از یکی از پیچیدهترین، مخربترین و خطرناکترین بحرانهای یک سده اخیر در نظام بینالملل موفق بیرون آمده است، امروز قدرتی به مراتب بیشتر از سالهای پیشابحران دارد؛ این همان «واقعیت» کتمانناپذیری است که کشورهای عربی آن را دریافته و با عقبنشینی از مواضع دهساله خود، در پی ازسرگیری روابط دیپلماتیک با دمشق برآمدهاند.

بایدن همچنین از آنجا که در تشکیل کابینه خود بر تنوع در نژاد و جنسیت تاکید خاصی داشته است، وی پست های کلیدی را به زنان و افراد رنگین پوست داده است.

سپاه به دو دلیل این روش را انتخاب کرده است، یکی که بدلیل ایرانی نبودن آنها باعث نگرانی و مخالفت در داخل ایران نشود و دلیل دوم این که روزی این گروه ها به قدرتی مستقل در برابر نیروهای قدس و سپاه پاسداران تبدیل نشوند.

ریشه اختلافهای دو کشور چیست؟ آیا در دولت سیزدهم بارقههایی برای شروع فصل جدیدی در روابط دو کشور به چشم میخورد؟ در دو سال گذشته نیز دولت سوریه موفقیتهای راهبردی منحصربهفردی در عرصههای میدانی، سیاسی و نظامی کسب نموده است که نه تنها باعث ارتقاء وزن و جایگاه سیاسی این کشور در معادلات منطقهای بلکه در بین کشورهای عربی شده است.

سرنگونی نظام سیاسی سوریه و بشار اسد، در رأس اهداف تروریستها و جنگجویان داخلی و حامیان خارجی آنها قرار داشت. لاپید از چهره های کلیدی دولت جدید اسرائیل در اظهاراتی تأکید کرد که رابطه با روسیه برای اسرائیل بسیار مهم است و این روابط فارغ از این که چه کسی بر رأس قدرت باشد ادامه خواهد داشت. فرمانده منطقه جنوبی ارتش رژیم اسرائیل با بیان اینکه جایگزین حماس در نوار غزه یا …

از سویی ارتش رژیم صهیونیستی نیز به کشته شدن 64 نظامی خود طی جنگ غزه اذعان کرد. البته پیش از آغاز جنگ در سال ۵۸ به دستور امام خمینی (ره) روابط دو کشور بهطور کامل قطع شده بود. بهگفته حسینیان حکم اعدام این دو ایرانی در انتظار تأیید رئیسجمهور مصر است و با پیگیریهای دولت فعلا متوقف شده است. حسینیان ادامه داد: ما اکنون دو مشکل بزرگ در تعامل با مصر داریم، حدود دو سال است که کشتی نفتی ایران توسط مصر به بهانههای واهی و بدون ارائه مدرکی توقیف شده است و از طرفی دیگر چند زندانی ایرانی در مصر نیز به اتهام حمل موادمخدر در معرض حکم اعدام هستند.

در روزهای اخیر برخی رسانهها گزارش دادهاند که دو کشور در دور چهارم گفتوگوها که مثبت خوانده شده، توافقهایی برای بازگشایی کنسولگریها داشتند. دو کشور تاکنون ۴ دور مذاکره برگزار کردند که نتایج آن مثبت اعلام شده و طبق برخی گزارشها ممکن است در آینده نزدیک بازگشایی کنسولگریها در مشهد و جده نیز اعلام شود.

گفتوگویی که در آن محمود احمدینژاد در مقابل یک خبرنگار بلکه رو در روی عبدالرضا داوری مشاور رسانهای خود نشسته و از حوادث سال ۸۸ حرف میزند! ۹. در مورد محور شکست سیاستهای آمریکا در غرب آسیا و زمینگیر شدن همکاران آمریکا میتوان ساعتها حرف زد و تحلیل کرد.

اولین برخورد جدی روسیه و غرب در این کشور در جریان انقلاب نارنجی و در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 2004 رخ داد. منابع کرد اعلام کردند که بارزانی در نامهای که امروز در جلسه قرائت میشود تأکید میکند که تمایلی به تمدید دوره ریاستش یا نامزدی مجدد برای تصدی این پست ندارد و پارلمان باید بعد از استعفای وی راهکاری برای پر کردن خلأ در پست ریاست اقلیم پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «پکا هاویستو» وزیر خارجه فنلاند صبح امروز (دوشنبه) پس از ورود به تهران در محل وزارت خارجه مورد استقبال «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه قرار گرفت. در هفتههای گذشته و برای نخستین بار پس گذشت 10 سال، عبدالله دوم از پادشاه اردن و شیخ محمدبنزاید ولیعهد امارات با بشار اسد تماس تلفنی برقرار کردند. نیروهای شوروی از شمال و شرق و نیروهای انگلیس از جنوب و غرب، از زمین و هوا به ایران حمله کرده و شهرهای سر راه را بمباران کردند.

پس از توافق هستهای (برجام)، دوبوئیتز و بنیاد دفاع از دموکراسیها کمپینی گسترده برای توضیح، تحلیل و نقد آنچه که «نواقص برجام» مینامیدند به راه انداختند و اعضای این اندیشکده بیش از هر اندیشکده دیگری در جلسات استماع کنگره و شبکههای تلویزیونی برای صحبت در این زمینه حاضر میشدند. حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان نیز در نخستین سفر خارجی خود برای شرکت در کنفرانس بغداد به عراق رفت و در حاشیه این کنفرانس با رئیسجمهور مصر گفتوگوی کوتاهی داشت؛ گفتوگویی که با وجود کوتاه بودن مورد توجه رسانهها قرار گرفت و حکایت از اهمیت احتمالها برای بهبود روابط دو کشور داشت؛ حال باید دید که پس از ۴۲ سال تهران و قاهره سرانجام در مسیر بهبود روابط تا کجا پیش میروند و موانع ازسرگیری روابط از میان میرود یا نه.

پس از گذشت 10 سال از نخستین روزهایی که سوریه در باتلاق بحرانی عمیق و پیچیده که نقش متغیرها و عوامل خارجی در آن برجستهتر بود فرو رفت، امروز دیگر برای همه روشن شده است که دولت و ملت سوریه «پیروز واقعی» این جنگ بودهاند.

این ارتباط حسنه باعث شد تا سران مصر از روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی علیه جمهوری اسلامی موضعگیری کنند و سپس در طول جنگ تحمیلی نیز به حمایت مادی و معنوی از عراق پرداختند. وی که در نقش یک خبرنگار جنگی در طول جنگ ایران و عراق به مرزهای این دوکشور رفته بود از نزدیک شاهد روابط فرقه ای درونی سازمان بوده و از رفتار بد افراد مجاهدین با اسرای جنگی ایرانی گزارش تهیه کرده بود.

واردات طی این 6 سال به جز كاهش جزئی سال 1388، همواره رشد داشته است. امروز مراجع بین المللی گستردگی دامنه تولید و مصرف سیمان هر کشور را به عنوان یکی از شاخصهای رشد و توسعه مورد توجه قرار می دهند .