مانیفست سیاست خارجی در چهل سال دوم – ديگران

درستی این بینش و دقت و جامع نگری این راهبرد به گونه ای است که سبب استحکام و استمرار سیاست خارجی جمهوری خلق چین در مدت نیم قرن اخیر شده و سیاست خارجی چین با حفظ اصول اساسی و شاکله نظام سیاسی، توانسته است ظرف 50 سال گذشته با موفقیت و به طور مستمر به حرکت پویای خود در سطح جهانی ادامه دهد و حتی چالش های اساسی و بحران های بزرگ از جمله فروپاشی نظام دو قطبی، بی نظمی بین المللی، دشواری و پیچیدگی دوران گذار سیستمی، بحران های اقتصادی، تشدید فشارهای آمریکا در دوره ترامپ و بحران پاندمی کرونا ویروس نیز نتوانست کمترین خدشه ای در مسیر و سرعت حرکت سامانه سیاست خارجی این کشور ایجاد کند.

دیگر توسل به جنگ و اعمال زور عریان، اولویت نخست و مهم ترین روش حل و فصل اختلافات محسوب نمی شود و حتی قدرت های بزرگ نیز در اعمال زور و کاربست قدرت نظامی و توسل به جنگ، همچون گذشته”مبسوط الید و آتش به اختیار” نیستند و لاجرم باید خود را با سازوکارهای مدرن و الزامات نوین بین المللی تطبیق دهند.

نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا در دفاع از عملکرد دولت پیشین این کشور، گفت تصمیمهای ترامپ باعث شد تا آمریکا در مواجهه با این همهگیری آمادگی نداشته باشد. این حمله به دستور مستقیم دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین ایالات متحده صورت گرفت. انتظار می رود که شرایط در ایران به دلیل تروریسم پزشکی ایالات متحده و سکوت جهانی در قبال آن بدتر شود.

در واقع تا یک قرن قبل “جنگ” و کاربرد قدرت سخت “مهم ترین و اصلی ترین” ابزار حل و فصل اختلافات میان رهبران جوامع و کشورها بود و جوامع انسانی و حتی دولت – ملت های مدرن اروپائی اختلافات خود بر سر آب، منابع، سرزمین، قلمرو، مرز، قوم و نژاد و مذهب را از طریق کاربرد نیروی نظامی و توسل به زور و اعمال خشونت عریان و مبادرت به جنگ، حل و فصل می کردند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اصول متعدّد و نیز در فصل دهم از اصل 152 تا 155 به مقوله سیاست خارجی پرداخته است. معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام زمان از سرگیری مذاکرات وین تاکید کرد، برای بازگشت به اجرای کامل برجام به روحیه سازش نیاز است.

در بهمن سال ۹۴ روحانی بعد از ۱۱ سال که از سفر سیدمحمد خاتمی به ایتالیا و فرانسه میگذشت، با یک هیات بلندپایه اقتصادی به این دو کشور رفت تا ۱۴ سند همکاری به ارزش ۲۰ میلیارد یورو با ایتالیا و ۲۰ سند همکاری به ارزش ۳۰ میلیارد یورو با فرانسه به امضا برساند و این آغاز شروع دوباره تبادلات سیاسی و اقتصادی ایران با اتحادیه اروپا بود.

به همین دلیل در واقع ریگان یک رویکرد تهاجمی و استراتژی عقب راندن شوروی در جهان سوم را شروع کرد و از آن طرف هم جنگ ستارگان و افزایش بودجهی نظامی و حرکت به سمت فروپاشی شوروی را آغاز کرد. محمد حسن آصفری شامگاه شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با بیان اینکه دولت سیزدهم در مذاکرات وین در تلاش برای دفاع از عزت ایران است و موافق توافق عوامانه نیست، گفت: در طول سال های گذشته شاهد مذاکرات مختلف برای به رسمیت شناخته شدن حقوق ایران اسلامی در موضوع هسته ای بوده ایم و در این مذاکرات، کشورمان از غربی ها خواست که به حقوق ملت ایران احترام بگذارند اما در عمل دیدیم که آمریکا و اروپایی ها به دلیل برخی ضعف های قرارداد برجام، به اجرای آن پشت کردند و تیم جدید مذاکرات هسته ای با تجربه کافی، در تلاش برای مذاکره قوی و با عزت هستند.

بعد از ازدواج هم با همین تفکر ادامه دادم و اکنون هم تلاش میکنم برای کشورم افتخار کسب کنم. ۵. از جمله دیگر موارد اساسی بیانیه اشاره به افزایش چشمگیر بینش سیاسی آحاد مردم ایران در اثر انقلاب اسلامی است. در رایج ترین تعریف، از دیدگاه جوزف نای عبارت است از توانایی تأثیرگذاری بر رفتار دیگران به گونه ای که موجب تحقق اراده عامل شود و در تعریفی دیگر، قدرت یعنی توانایی تأثیرگذاری بر رفتار دیگران به گونه ای که موجب اتفاق افتادن آن چیزی که می خواهیم شود.

از طرفی راه های تأثیرگذاری بر دیگران از طرق گوناگون شامل تهدید به انجام کار مورد نظر، تطمیع و پاداش و یا متقاعد کردن دیگران است به این که چیزی را بخواهند که شما می خواهید . برعکس در قرن 21 بر ابعاد قدرت و گونه ها و سویه های جدید و مدرن آن افزوده شده است و دیگر قدرت منحصر به ابعاد نظامی نیست (مانند قدرت تکنولوژیک، قدرت نرم، قدرت هوشمند).

سیاست خارجی مؤثر و کارآمد سیاستی است که موفق به ترکیب متناسبی از قدرت سخت و قدرت نرم و تولید قدرت هوشمند گردد، سیاستی که به بهترین نحو ممکن در رفتار سیاست خارجی چین قابل مشاهده است. هر چند حتی در نظام های پیشرفته نیز تغییر دولت و رئیس حکومت ممکن است سبب تغییر اولویت ها، جابه جائی اهداف و استفاده از مسیرها و ابزارهای متفاوت گردد؛ معذالک اصول ثابت و منافع ملی همیشگی و جاودانه اند و کشتی تایتانیک سیاست خارجی با تغییر ناخدا تغییر مسیر و تغییر مقصد نمی دهد.

بر همین سیاق و با علم به تفاوت های ماهوی میان سیاست داخلی و خارجی، می توان سیاست خارجی را “هنر تخصیص هوشمندانه و هدفمند ِمنابع و استفاده از کلیه ابزارها برای دست یابی به منابع کمیاب قدرت، مکنت و منزلت در جهان به هم پیوسته و به شدت پیچیده” کنونی توصیف کرد. آمار مراکز تحقیقاتی رژیم اشغالگر صهیونیستی طی چند سال گذشته نشان میدهد که سربازان ارتش این رژیم به ویژه بعد از جنگ جولای ۲۰۰۶ با حزب الله دچار مشکلات و بحرانهای روحی و روانی فراوانی شدند که آنها را به سمت خودکشی سوق میدهد.

بر این اساس، در اغلب کشورهای توسعه یافته و نظامند مقولة سیاست خارجی به عنوان “منطقه الفراغ” از دعواهای جناحی، رقابت های حزبی و کمپین ها و کارزارهای انتخاباتی به دور و مبراست.

نخبگان سیاسی در عرصه روابط بین الملل با در نظر گرفتن و بررسی کردن توانایی های داخلی و محذورات بین المللی، سیاست را اتخاذ می کند که منافع و اهداف کشور را در خارج کشور با کمترین هزینه محقق سازد.

در این میان، ترامپ خود شخصا با فاکس نیوز در تماس بوده است. او در ادامه این صحبتهایش استدلال کرد، حالا این جو بایدن، رئیس جمهور فعلی آمریکاست که دلیل کاهش تزریق واکسن کرونا در این کشور است، در حالی که نظرسنجیها نشان میدهند جمهوریخواهان هم حزب با ترامپ با بیشترین میزان احتمال گفتهاند که هرگز این واکسن را دریافت نخواهند کرد.

دولت ترامپ امیدوار است که قبل از انتخابات اینگونه شود.قطعا حمایت دو حزبی از این توافقنامهها وجود دارد. هدف اصلی از تأسیس این دفتر، تحقیق و مطالعه در مورد مسائلی است که به نحوی با سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ارتباط دارد. اما نواصولگرایانی با عنوان «آبادگران ایران اسلامی» آمدند و شورای شهر دوم را به دست گرفتند، احمدینژاد ناگهان کشف شد.

این طیف به جای اینکه آمریکا را به عنوان بانی نقض برجام مذمّت کنند، ترجیح دادهاند آدرسهای گمراهکننده به مخاطبان بدهند. این موضوع که آقای روحانی دیر به دفترشان میرفتند یا اخلاقهای خاصی دارند، چقدر صحت دارد؟ همچنین، دفتر مطالعات به صورت مستمر اقدام به برگزاری همایشهایی در زمینه موضوعات مختلف بینالمللی مینماید تا به این وسیله محققان کشور بتوانند بخشی از نتایج طرحهای پژوهشی خود را در معرض قضاوت و بحث و نقد عموم قرار داده و نیز باب مباحثه و تبادل آرای معقول در زمینه سیاست خارجی همواره مفتوح نگاه داشته شود.

آمریکا و پنج کشور دیگر نگرانی عمیق خود را از گزارشها درباره بازداشتهای غیرنظامیان توسط دولت اتیوپی بر اساس گرایشهای نژادی ابراز کردند. با این حال تلاش های معترضان باعث شد تا یک دولت کمونیستی جدید روی کاربیاید که قول داد مجارستان را از پیمان ورشو خارج خواهد کرد.