نتیجه آزمایش کرونا به صورت پیامکی اعلام میشود – ایرنا

طی چند ماهه گذشته با تدابیر دولت سیزدهم روند واکسیناسیون در کشور شتاب جدی گرفت و تاکنون حدود ۸۰ درصد جمعیت هدف، ۱ دز و نزدیک به ۷۰ درصد نیز ۲ دز واکسن کرونا را دریافت کردهاند. از اینرو دولت سیزدهم تصمیم گرفت برای بهبود شرایط کسب و کار در کشور، محدودیتهای کرونایی را به صورت هوشمند دنبال کند. براساس تصمیم دولت مشاغل، ادارات و مدارس و مراکز آموزش عالی سراسر کشور به صورت حضوری و با رعایت محدودیتهای هوشمند کرونایی به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

تیمهای تولید واکسن سرگرم بهروزرسانی واکسنها برای جهشهای رخ داده در پروتیین اسپایک ویروس کرونا هستند تا در صورت لزوم آنها را جانشین واکسنهای فعلی کنند. زمانی که جهشهای دلتا و بتا پدیدار شدند محققان به سرعت تحقیق روی سویههای جدید برای تطبیق واکسن را شروع کردند و این در حالی است که واکسنهای فعلی هم اثرگذاری زیادی روی این سویهها دارند. انجام این تحقیقات بدین معنی است که محققان همین حالا هم با جهشها تا حد زیادی آشنایی دارند و با سازمانهای نظارتی هم در مورد آزمایشهای مورد نیاز مذاکراتی را صورت دادهاند.

در این نوشتار برای این که بتوانیم سینوزیت و عفونت کرونا را از هم تشخیص دهیم به بررسی تفاوتها و شباهتهای این دو بیماری میپردازیم. در نوشتارهای پیشین به طور مفصل درباره سینوزیت حاد و سینوزیت مزمن نوشتهایم و اکنون به طور خلاصه به آن اشاره میکنیم. سینوزیت به شرایطی گفته میشود که در آن لایه داخلی سینوسها (حفرههای موجود در استخوانهای گونه و جمجمه در اطراف بینی) ملتهب شده است. علل مختلفی از جمله انواع عفونتها یا آلرژی میتوانند مسبب آن باشند.

در حقیقت این نوع ملغمه ای از پروتئین اسپایک از دو واریانت بر سطح ویروس است. از آنجا که این نوع ترکیبی است؛ برای همین نمیتوان آن را واریانت جدیدی به حساب آورد. علائم ابتلا به دلمیکرون شبیه به گونه دلتا و امیکرون و شامل تب بالا، سرفه مداوم، از دست دادن حس چشایی و بویایی، آبریزش بینی، سردرد و گلو درد است. افرادی که دارای سیستم بدنی ضعیفی هستند، باید بیشتر از همه مراقب خود باشند. در خصوص میزان خطر این واریانت یا کشنده بودن یا نبودن آن نمیتوان نظر قطعی داد.

از مصرف محصولات دامی بصورت خام خودداری کنیم. تاکنون داروی اختصاصی و روش درمانی قطعی برای ویروس کرونا و بیماری کووید-19 مشخص نشده است. درمانهای حمایتی همچون اکسیژن تراپی، مدیریت مایعات تجمع یافته در ریه ها، و استفاده از آنتی بیوتیکهای وسیع الطیف برای جلوگیری از وقوع عفونت های ثانویه باکتریایی در بیماران مبتلا به کووید-19، از مهمترین استراتژیهای مدیریت درمان میباشند. در حال حاضر استفاده از رمدسیور برای درمان بیمار کووید-19 از سوی سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و دارو ایالت متحد آمریکا مورد تایید قرار گرفته است. بر این اساس به نظر می رسد که آنالوگهای نوکلئوزیدی دیگر، همچون فاوی پیراویر (Favipiravir)، ریباویرین (Ribavirin)، و گالی دسی ویر (Galidesivir)، ممکن است کاربرد بالینی بالقوهای بر ضد SARS-CoV-2 داشته باشند.

کووید 19، از خانواده کرونا ویروسها است که در ماه دسامبر سال 2019 در شهر ووهان چین به صورت عفونت های تنفسی حاد شناخته شد. این ویروس دارای قابلیت بیماری زایی در انسان است و منجر به عوارضی مشابه آنفولانزا البته با قدرت سرایت بالاتر و عوارض شدیدتر همچون آسیب به بافت ریه و در برخی موارد مرگ میشود. بنابر یافته های به دست آمده، از جمله راه های انتقال ویروس از طریق تماس با سطوح آلوده به ویروس و تنفس هوای آلوده به قطرات آئروسل ویروسی است. استفاده از دستمال کاغذی هنگام سرفه یا عطسه؛ در صورتی که دستمال موجود نباشد، استفاده از قسمت داخلی آرنج توصیه میشود.

به نظر میآید شمار مبتلایان به ویروس کرونا در هفته ابتدایی از 40 به 440 نفر رسیده است و با سرعت در حال افزایش است. اما در حقیقت بسیاری از موارد تازه مبتلا به این ویروس، از چند روز قبل بیمار شده بودند و با تاخیر شناسایی شدند. اطلاعات کمی درباره نرخ رشد این اپیدمی وجود دارد. اما متخصصان معتقدند که شمار بیماران مبتلا به این ویروس احتمالا بالاتر از موارد ثبتشده است.

به طور متوسط اسهال پنج روز و دفع مدفوع چهار بار در روز بوده است. محققان دریافتهاند كه حدود یك سوم بیماران با علامت گوارشی تب نداشتند. بیماران با علائم گوارشی نسبت به بیماران با علائم تنفسی دیرتر به پزشک مراجعه میکنند. در بیماران COVID-۱۹ مبتلا به علائم گوارشی، مدت زمان شروع علائم و پاک شدن از ویروس کرونا طولانیتر است. تیم چینی تأکید کردهاند که البته بیماریهای زیادی در جامعه وجود دارد که میتواند باعث علائم گوارشی شود و بیشتر موارد مشاهده شده از اسهال، تهوع، استفراغ یا بیاشتهایی ناشی از COVID-۱۹ نیست. پزشکان لازم است علائم گوارشی حاد و جدید در بیمار با تماس احتمالی COVID-۱۹ را مشکوک در نظر گرفته و اقدامات تشخیصی لازم برای COVID-۱۹ را در نظر بگیرند.

کاده می گوید: «شما ممکن است امیدوار باشید که بیشتر مراکز درمانی امکاناتی مجزا، از جمله ورودیهای جداگانه، برای بیماران مبتلا به کرونا داشته باشند. ولی در بعضی مواقع این امکانپذیر نیست. در بعضی کشورهای با درآمد بالا مثل کشور من هلند، در نظام بهداشتی ما زایمان در منزل بسیار معمول میباشد.

  • ضدعفونی کردن اجسام و سطوحی که زیاد لمس میشوند
  • با شخصی که COVID-19 دارد تماس داشتهاند
  • استفاده از تهویه هوا
  • مشکلات تنفسی

آیا بیماری کووید ۱۹ از طریق سکه و اسکناس منتشر میشود؟ در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر تأیید یا رد انتقال ویروس کرونا از طریق سکه یا اسکناس وجود ندارد. چگونه در زمان شیوع کووید ۱۹ با خیال راحت از فروشگاه مواد غذایی خرید کنم؟ در هنگام خرید از فروشگاه، حداقل ۱ متر از دیگران فاصله بگیرید و از تماس با چشم، دهان و بینی خودداری کنید. در صورت امکان، دستگیرههای چرخدستی یا سبدهای خرید را قبل از خرید ضدعفونی کنید.