وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

خبرگزاری تسنیم: ضیایی در زمان معاونت خود علیرغم مخالفت بسیاری از نمایندگان مجلس شواری اسلامی، از همان ابتدا سیاست کاهش ظرفیت دانشگاهها را دنبال میکرد، و توانست در دوره خود کاهش چشمیگری در میزان پذیرش دانشگاهها بدهد. از اوایل انقلاب ۱۳۵۷، دو جناح به دنبال تحمیل تفسیر خود از اقتصاد اسلامی به دولت بودند.

حدود ١٣ میلیون واکسن داخلی تحویل گرفته ایم و ۱۲ میلیون هم از واکسن های جدیدی که نام بردم آماده تحویل به بازار هستند و ان شاءالله با حمایت وزارت بهداشت و دولت از تولید داخل، برای دز سوم از تولیدات داخل استفاده خواهیم کرد و به این ترتیب می توانیم اطمینانی از تولید داخل داشته باشیم. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وبدا، دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری که امروز در محل این وزارتخانه برگزار شد ضمن تشکر از همه رسانه ها برای همراهی وزارت بهداشت در دوران شیوع کرونا و انعکاس مشکلات مردم، با بیان اینکه در این همه گیری ما بیش از ۲۰۰ نفر از افراد جامعه سلامت را از دست دادیم و تعدادی هم خانواده هایشان درگیر شدند که در آمار ما نیست، گفت: ما صحنه های خیلی خوبی از ایثار و فداکاری داشتیم که در دنیا بینظیر بود، این در حالی است که بسیاری از کشورها دچار کمبود پزشک و تخت شدند و بیماران بر زمین ماندند، ولی در کشور ما با تلاش کادر بهداشت و درمان هیچ بیماری روی زمین نماند و بحران عظیمی مدیریت شد.

۱۶ دیماه امسال بود که عبدالله کریمی دبیر بورد عفونی اطفال کمیته کرونا در خصوص اینکه شدت بیماریزایی اومیکرون در کودکان فعلاً مشخص نیست، اظهار کرد: موارد بستری کرونا مثبت کودکان وجود دارد، اما اینکه مشخصاً موارد ابتلاء به سویه اومیکرون را مشخص کنیم، چنین نیست. به علاوه ظهور کارشناسان اقتصاد و سیاستگذاری مستقل از وزارت بهداشت به خصوص در سالهای اخیر را به عنوان بازیگر جدید میتوان ذکر کرد. لازم به ذکر است که بودجه سرانه آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی، علیرغم نرخ تورم سالانه و افزایش سالانه پذیرش دانشجوی پزشکی عمومی، افزایش چندانی نداشته است و لذا کمبود بودجه به عنوان یکی از چالش های جدی برای تامین استانداردهای لازم آموزش پزشکی، موجب افت کیفیت آموزشی شده و امکان افزایش ظرفیت پذیرش را نیز محدود و کند می کند.

مادهٔ ۱: از مالیات وسائط نقلیه تومانی یک قران برای اصلاح امور حفظالصحه و بالخاصه تعمیم آبلهکوبی و تقسیم سرم گلودرد دیفتری بهطور مجانی تخصیص شود. دلیل احساس کمبود پزشک را در سوء مدیریت در تقسیم نیروهای پزشکی است. با مرور اخبار، یادداشتها، مناظرات و مصاحبهها میتوان افرادی را که نسبت به این موضوع، موضع گیری میکنند یا از قبل موضع گرفتهاند را به دو گروه اصلی تقسیم کرد.  پزشکان درکشور نقش درمانی غیرفعال دارند در حالی که در دنیا پزشکان نقش بهداشتی و درمانی و یا به عبارت بهتر نقش حفظ سلامت به صورت فعال ایفا میکنند.

اما افرادی هم هستند که اساساً منکر کمبود پزشک هستند و حتی بعضاً به اشباع بازار رشتههای پزشکی و بیکاری شماری از پزشکان اشاره میکنند. نیاز کشور به پزشک به نقطه اشباع نزدیک میشود و مشکلی از این نظر نداریم. تحقیقات نشان میدهند که داشتن وزن سالم قبل از بارداری باعث افزایش سلامتی کودک میشود. به عنوان مثال به طور دائم شاهد آن هستیم که مدیران، پزشکان و کارکنان خوب در استانها و شهرستانها شناسایی و به دانشگاههای علوم پزشکی شهر تهران و یا به وزارتخانه انتقال داده میشوند. رییس سازمان سنجش و آموزش کشور عنوان کرد: این افزایش ۲۰ درصدی، بزرگترین تغییری است که در جهت افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی ایجاد شده است که با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی انتظار داریم امسال هزار و ۶۰۰ نفر نسبت به سال گذشته در رشته پزشکی بیشتر پذیرفته شوند.

به عنوان مثال ظفرقندی در ارتباط با این موضوع در مصاحبه با ایسنا گفته است که در سازمان نظام پزشکی حدود ۸۵ هزار پزشک عمومی شماره نظام پزشکی دارند، اما از این میان تنها حدود ۴۰هزار نفر پروانه کار و طبابت گرفتهاند؛ بنابراین قاعدتا تعدادی از این پزشکان یا به حرفههای دیگر روی آوردهاند و یا از کشور خارج شدهاند. به نحوی که با روی دادن قحطی ۱۸۷۲-۱۸۷۰ ایران، بخش قابل توجهی از جمعیت این کشور، جان باختند. مسئله تعارض منافع و مصادیق آن در نظام سلامت موضوعی است که بسیاری از مسائل دیگر در نظام سلامت را تحت تأثیر قرار داده است که در گزارشی جداگانه به آن پرداخته خواهد شد. لازم است با تغییر در دوره آموزشی پزشکی عمومی این مسئله برطرف شود.

با توجه به پایدار نبودن سیاستها در بلند مدت، ضمانت اجرایی آن برای دوره زمانی 10 الی 15 ساله مورد انتقاد است. بیانات ارزشمند، عالمانه و تخصصی حضرتعالی خستگی مجاهدت های سربازان شما در جبهه سلامت را از تن زدود و انرژی و توان مضاعفی بر پیکر اینجانب و همه دست اندرکاران نظام سلامت دمیده شد تا انشاءالله بتوانیم با اقتدار هرچه بیشتر برای سلامت مردم شریف میهن اسلامی خود به خدمت مشغول بوده و این افتخار مایه مباهات ما می باشد. بدیهی است افزایش بی رویه در ظرفیت پیشنهادی دانشگاه های علوم پزشکی، منجر به کاهش کیفیت آموزش و مشکلات عدیده آموزشی برای دانشجویان در حین تحصیل خواهد شد. افزایش ظرفیت دانشگاههای علوم پزشکی و باری که بر دوش نظام سلامت بعد از فارغالتحصیلی این گروه بر دوش نظام سلامت سنگینی می کند، برای نظام سیاسی و نظام اجتماعی کشور، نیز مشکل آفرین خواهد بود.

  • شیر یک پیمانه
  • بیشتر مایعات مصرف کنید، بهتر است گرم باشند
  • دستها را در روز چند بار با آب و صابون شستشو دهید
  • استفاده از دستمال شستشوی بانوان
  • فرماندهی عملیاتی
  • گروه وب دا
  • ؟ (۱۳۶۵-۱۳۶۸)
  • نمک نصف قاشق چایخوری

متخصصان دیگری نیز می­توانند در امر مراقبت از شما و نوزاد دخیل باشند که شامل متخصص بیماری­های عفونی و نوزادشناس (یعنی پزشکی که متخصص مراقبت از نوزادان است) می­شود. از جمله معروفترین این سیاستها بحث پزشکان خانواده و نظام ارجاع است که محوریت آن بر پزشک عمومی و محدود کردن دسترسی به پزشکان متخصص است.