۳ پیشنهاد برای احیای روابط اقتصادی ایران و کانادا – خبرگزاری بازار

پس نشریات زنجیرهای چگونه چنین روایت دروغی را منتشر کرده بودند؟ شانزده سال بعد، خبرنگار یکی از روزنامههای زنجیرهای اصلاحطلب در سؤال از سخنگوی وقت قوه قضائیه همچنان پیگیر اجزای خیالی این داستان دروغین بود که با عتاب محسنیاژهای مواجه شد: «مستند حرف زدن فقط برای من نیست بلکه شما نیز باید مستند صحبت کنید؛ بگویید کجا بازداشت شده و کدام نهاد وی را بازداشت کرده است؟

ماجرای ترانه موسوی یکی از این اخبار جعلی بود؛ ماجرایی که طی آن مدعی شدند او بازداشت، شکنجه و سپس کشته شده است. آنها حتی در اسناد رسمی دست بردند و با جابجایی تاریخ و محتوای مدارک، آن را مطابق با روایت دروغ خود تغییر داده و این خبر جعلی را هر سال بازنشر و تکرار کردند. در اوج آشوبهای سال ۱۳۸۸ باز هم جریان اصلاحات بستری برای انتشار اخبار جعلی و فعالیت شبکه حقوقبشر فراهم کرد.

شبکه حقوق بشر سوریه در گزارش پایان تابستان خود به بررسی وضعیت حقوق بشر در سوریه از جمله در مناطق تحت کنترل نیروی سوریه دموکراتیک (ق.س.د.) وابسته به پ.ک.ک. در این راستا، نباید در دوره بایدن انتظار رخداد تغییرات بنیادین و به عنوان مثال، پایان یافتن جنگهای خارجی آمریکا را داشت. از آنجایی که در آن موقعیت شناسایی “اسنایپر توی” غیرممکن بود، ارتش تصمیم گرفت کل گروه تروریستها را از بین ببرد.

خبری که از اساس دروغ بود اما حتی به کنگره آمریکا هم کشیده شد و موضوع سخنرانی سناتور «تدیوس مککاتر» قرار گرفت. پروژه حقوقبشر با وجود فضای حماسی دوران دفاع مقدس اگرچه کمرنگ، ولی همچنان دنبال شد و در دولت سازندگی نیز از نفس نیفتاد اما با روی کار آمدن جریان اصلاحات در سال ۱۳۷۶ بیش از پیش قوت گرفت.

اما چیزی مهمتر از گزارشهای مخدوش و مغرضانه هیکس برای رسانههای خارجی وجود داشت. ارتباط شریفپور با دستگاههای امنیتی غرب با توجه به سابقه همسرش نیل هیکس کاملا محتمل بود.

در اینجا تشریح کامل آرای رانسیر میسر نیست؛ لیکن میتوان، با پیگیری همین خط استدلال، بر یک موضوع مهم دیگر پرتو افکند. کمیتهای به نام «کمیته پیگیری امور بازداشتشدگان» توسط ستاد انتخاباتی دو نفر از نامزدهای شکستخورده انتخابات تشکیل شد. پالوار در دولت «باراک اوباما»، رئیسجمهور سابق آمریکا مشاور وزیر خارجه این کشور در امور سیاسی-نظامی بود. بسیاری از مردم این را نمیدانند، اما آمریکا مدتهاست که در صدد تقسیم نظامهای سیاسی جهان، به دو دسته «دموکراسیها» و «مستبدها» است.

در بودجه سال 1400 دولت سقف حقوقها را 21 برابر حداقل حقوق در نظر گرفته بود و مجلس آن را به 15 برابر حداقل حقوق کاهش داد. دژپسند که در دولت اول حسن روحانی در سازمان برنامه و بودجه فعالیت می کرد و در دولت دوم او به کرسی وزارت اقتصاد رسید، از دغدغه هایش برای سروسامان دادن به بورس حرف زد و از اینکه دولت نفعی از بالا رفتن شاخص بورس نبرد، از توصیه هایش به سهامداران بورس گفت و گریزی به نامه همتی به رهبر انقلاب نیز زد و گفت از آن نامه خبر نداشته و رونوشتی به او نزده بودند.

او طی مدت اقامتش در تهران توانسته بود شبکهای منسجم از عناصر غربگرای داخلی فراهم کند و ترتیب ارتباط آنها را با شخصیتهای حقیقی و حقوقی خارج از کشور بدهد.

به گزارش مشرق، سید محمدعماد اعرابی طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: «من ظرف یک ماه و نیم اول انقلاب سه بار زندان قصر را بازدید کردم و بار آخر سه نفر از حقوقدانان خارجی هم با من بودند. پرداخته است. این گزارش نشان میدهد میزان حملات و اقدامات انفجاری نیروی سوریه دموکراتیک نشان میدهد تمام قوانین حقوق بشر را نقض میکند و این در حد ارتکاب جنایات جنگی است.

مداخلات بشردوستانه خود را در هیات نوعی سیاست سیاستزداییشده برای به اجرا درآوردن حقوق بشر نشان میدهند، آن هم برای مردمانی که گویا خودشان عاجز از درک و اعمال این حقوقاند؛ اما پرسش این است که آیا این نوع سیاست یا مداخله به واقع نماینده «حقوق بشر جهانشمول» است؛ یا اینکه نهایتا برآمده از نوعی ایدئولوژی خاص در خدمت اهداف و منافع سیاسی ـ اقتصادی خاص است؟

موضع نظری رانسیر، بدهبستانهای تعیینکننده و ایدئولوژی مسلط جهانی درباره حقوق بشر را نیز به چالش میکشد. البته ژستهای سیاستزداییشده در دفاع از حقوق بشر و نظریات اومانیستی مدافع حقوق بشر، که شمهای از آنها در ابتدای مقاله مطرح شد، از یک جنبه، میتوانند صور گوناگون همان ایدئولوژی مسلط را شکل دهند و بهطور کلی در یک گفتار ایدئولوژیک واحد مفصلبندی و تشریح شوند.

هانی الحسن از اعضای شورای مرکزی جنبش فتح و از رهبران برجسته فلسطینی بود و در ایامی که ایران در جنگ تحمیلی با عراق به سر میبرد، عرفات، الحسن را از تهران فراخواند تا عهدهدار مسوولیت در وزارت کشور شود، بنابراین پس از او صلاح زواوی به عنوان دومین سفیر فلسطین در ایران پس از هانی الحسن شد. تا قبل از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، شورای اروپایی که شامل سران همه دولتهای عضو این اتحادیه است سمت و سوی نهایی سیاست خارجی انگلیس را مشخص میکرد اما بعد از برگزیت سیاست خارجی اثرپذیری بیشتری از متغیرها و سیاست داخلی دارد.

خوراک تبلیغاتیای که الهه هیکس از ایران فراهم میکرد به بهترین شکل در رسانههای خارجی مورد استفاده قرار میگرفت. هیکس با کمک آنها ترتیب ضبط یک نوار ویدیویی را داد که در آن مسئولان جمهوری اسلامی بدون هیچ سند مشخصی از زبان جوانی کم سن و سال که سابقه فعالیت در برخی گروههای سیاسی را داشت، مورد اتهام قرار میگرفتند؛ پروندهای که در ایران به نوارسازان مشهور شد.

همان زمان الهه شریفپور(الهه هیکس یکی از اعضای سازمان دیدهبان حقوقبشر) که پیشتر چند باری به ایران سفر کرده بود با حمایت دولت اصلاحات مجددا در ایران مستقر شد. رئیس کمیته قانون اساسی پارلمان رژیم صهیونیستی امروز و پس از نمایش تصاویر غیراخلاقی از سوی یکی از شرکت کنندگان، دستور تعلیق نشست این کمیته را صادر کرد. به گفته “کورتنی چارتیه”، رئیس انجمن بایگانیهای آمریکا، عادت بیوقفه رئیسجمهور سابق در از بین بردن اسناد حساس آشکارا نقض قانون بوده است.

بزرگترین نتیجه درازمدتی که ترامپ در خارج از امریکا گذاشته است، فروپاشی خیره کننده نقش رهبری آمریکا در جهان و از بین بردن تلاش های طولانی مدت برای ترویج یک نظم بین المللی بر اساس قوانین بوده است. نشانههای ناکارآمدی این روند خود را نشان میدهد و اگر ترامپ و این گروه ملیگرایان نتوانند بر جهانگرایان غلبه پیدا کنند و آمریکا اصلاحی در تغییر شیوه امپراتوری خود ندهد، چه بسا به سرنوشت امپراتوریهایی مانند بریتانیا، عثمانی و شوروی سابق دچار شود.

ترامپ ادامه داد که دولت فدرال «عقبنشینی کنند و به افراد آزادی تصمیمگیری درباره این که میخواهند واکسینه شوند یا خیر را بدهند». دولت پیشین آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» پیش تر اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش میدهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.

لاهیجی اما چند سال بعد وقتی تبدیل به قسمتی از پروژه حقوقبشر غرب علیه ایران شد و سپس به نایبرئیسی و ریاست فدراسیون جهانی جامعههای حقوقبشر(FIDH) رسید؛ یکصد و هشتاد درجه تغییر موضع داد و مدعی شکنجه و اعترافات اجباری در زندانهای ایران از همان سالهای ابتدای انقلاب شد.

با متجاوز از هفتصد زندانی صحبت کردم، مطلقا مسئلهای به نام شکنجه مطرح نبود.» این قسمتی از مصاحبه عبدالکریم لاهیجی با نشریه امید ایران، ۸ مرداد ۱۳۵۸، در پاسخ به برخی شایعات آن زمان مبنی بر بدرفتاری با عوامل دستگیر شده رژیم پهلوی در زندانهای ایران است. این توافقنامه با مخالفت گسترده مردم و برخی احزاب سیاسی مغرب روبرو شد اما دولت رباط به این اعتراضها توجهی نکرد و در مسیر تحکیم عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی گام برداشت.

همین امر به تدریج میتواند کمربند اخوان المسلمین را به سقوط و گسستگی وا دارد و اثراتی منفی را در میادین مانوردهی ترکیه در حمایت از جریانهای اخوانی در سوریه و برخی مناطق دیگر برجای بگذارد. با هدایت برخی نمایندگان اصلاحطلب مجلس ششم این ادعاهای بیاساس مطرح شده بود. معافیت تحریمی که وزارت خارجه امریکا ادعا کرده با هدف تسهیل روند مذاکرات وین صورت گرفته است، به مجوز تبدیل آب سنگین رآکتور اراک، تأمین اورانیوم غنی شده برای رآکتور تحقیقاتی تهران و انتقال پسماند سوخت به خارج از ایران مربوط است و بر مبنای آن شرکتهای روسی، چینی و اروپایی اجازه خواهند داشت برای همکاری با پروژههای هستهای ایران در نیروگاه اتمی بوشهر، آب سنگین اراک و رآکتور هستهای تهران فعالیت کنند.